Pesë arsye të rëndësishme për të ngrënë më shumë mandarina - Gazeta Express

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/11/2021 22:04

Pesë arsye të rëndësishme për të ngrënë më shumë mandarina

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/11/2021 22:04

Frutat e mandarinave e kanë furnizuar botën me shijshe për mijëra vjet. Vendas në Azinë Juglindore, është shije e ëmbël agrumesh dhe lëkurë hollë, rikuperimi i lehtë e bën mandarinën e freskët një nga ushqimet më të njohura të shëndetshme për t’u ngrënë mes njerëzve të të gjitha moshave.

Shumë njerëz janë të vetëdijshëm rastësisht për përfitimet e ngrënies së mandarinave, por shumë pak e kuptojnë vlerën e saj ekstreme ushqyese.

Lexo Edhe:

Më poshtë gjeni pesë arsye të mira për të ngrënë më shumë mandarina.

Të pasura me vlera ushqyese

Mandarinat janë të mbushura me antioksidantë që mund të ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë përgjegjës për formimin e sëmundjes dhe plakjen e parakohshme. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A dhe C si dhe hekurit, kaliumit, folatit, fibrave dhe flavonoideve.

Mbështet një sistem të shëndetshëm tretës

Karakteristikat antioksiduese, pa fibra dhe gluten të një mandarine e bëjnë frutën të tretet lehtë. Konsumimi në mënyrë të rregullt mund të ndihmojë ndonjëherë kapsllëkun dhe fryrjen.

Inkurajon detoksin

Si të gjitha frutat e tjera agrume, mandarina ka natyrë shumë alkaline, gjë që e bën frutën shumë detoksikues. Karakteristikat alkaline të mandarinës mund të ndihmojnë në pastrimin e trupit nga toksina të grumbulluara.

Mbështet një zemër të shëndetshme

Mandarina është një ushqim i shëndetshëm i zemrës – flavonoidet dhe përbërjet antioksiduese mund të ndihmojnë për të shpejtuar qarkullimin dhe për të mbajtur arteriet të pastra nga pllakat e dëmshme.

Ulë stresin në mënyrë natyrale

Mandarina mund të ndihmojë në parandalimin e ndjenjave negative të stresit dhe ankthit duke prodhuar neurotransmetues që ndihmojnë në qetësimin e nervave dhe inkurajon një gjendje të mirë shpirtërore të vazhdueshme.

Përveç përfitimeve ushqyese të përmendura më lart, përmbajtja e ulët e kalorive dhe fibrave mund të ndihmojë gjithashtu në humbjen e peshës.

Për më tepër, ju mund të blini një shportë me mandarina si një dhuratë të shëndetshme për një të dashur. Legjenda kineze thotë se dhënia e mandarinave si dhuratë do të thotë që ju po i dhuroni marrësit lumturi dhe prosperitet.