5 llojet e ushqimeve dietike që duhet të blini - Gazeta Express
string(46) "5-llojet-e-ushqimeve-dietike-qe-duhet-te-blini"

5 llojet e ushqimeve dietike që duhet të blini

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/04/2024 20:53

Sipas dietologëve hapi i parë drejt një trupi të shëndetshëm është ushqimi që konsumoni çdo ditë.

Një regjim i mirë duhet të përmbajë të paktën 5 produkte ose ushqime dietike të cilat përfshihen në receta të përditshme.

Lexo Edhe:

AgroWeb në bashkëpunim me Gourmania ju sugjerojnë 5 produkte dietike që mund t’i konsumoni në çdo moment gjatë regjimit tuaj.

Reçel dietik

Reçeli konsumohet në mëngjes, në një vakt të shpejtë gjatë ditës apo në ëmbëlsira të ndryshme.

Megjithëse një produkt i ëmbël, nëse zgjidhni të duhurin, ju mund të konsumoni reçel çdo ditë.

Në Gourmania ju mund të gjeni reçel dietik me shije manaferre, boronice dhe sheqer të reduktuar.

Drithra

Drithrat janë pjesë e pandashme e regjimit ushqimor dhe larmishmëria e tyre është e madhe.

Kjo ofron edhe në sektorin ushqimor të dietës në Gourmania, shumë produkte të shijshme.

Ju mund të zgjidhni një vakt të lehtë me quinoa, thjerrëza, kuskus, hikërr apo bishtajorë.

Në Gourmania ju mund të gjeni çdo produkt dietik të prodhuar nga kompania Teuta.

Qumësht

Nëse jeni në dietë nuk keni pse hiqni dorë nga qumështi, por ta zëvendësoni atë.

Në këtë pikë për të mbajtur trupin në formë duhet të zgjidhni qumësht orizi, qumëshet lajthish, qumësht bajamesh.

Këto lloje qumështi përmbajnë jo më shumë se 100 kalori për çdo porcion dhe shumë pak karbohidrate.

Kjo i bën ata perfekt për t’i shijuar kur mbani dietë apo një regjim ushqimor.

Nëse po kërkoni për një të tillë kërkoni në Gourmania qumësht nga Riso Scotti me shije të ndryshme.

Kefir

Kefiri është një nga produktet më të kërkuara të momentit për të gjithë ata që i janë përkushtuar jetesës së shëndetshme.

Kefiri është një probiotik natyral dhe një mënyrë e mirë për të humbur në peshë.

Kjo sepse përmban  kalcium vitaminë K2, B2,B12 të cilat ulin kolesterolin dhe nivelin e sheqerit në gjak.

Por shpesh kefiri është i vështirë për tu gjetur, prandaj Gourmania e sjell në Shqipëri me disa shije të ndryshme.

Kefiri vjen në tre shije të ndryshme në formën e pijes.

Atë mund ta prdorni në vend të kosit apo qumështit për ta konsumuar direkt apo në receta.

Bukë integrale

Buka është një pjesë e përditashme e regjimit ushqimor, prandaj duhet të jetë gjithnjë e shëndetshme e dietike.

Në këtë mënyrë jeni më të mbrjotur nga kilogramët e tepërt.

Ekspertët e Gourmania përgatisin çdo ditë bukë të freskët e natyrale integrale, por edhe formate të paketuara.

Produktet integrale si buka e paketuar Roberti apo galetat e orizit integrale SCOTTI janë perfekte për t’u shijuar duke mbajtur trupin në formë.