Zbulohet plantacioni me kanabis në Spanjë, arrestohen shqiptarë e serbë - Gazeta Express
string(70) "zbulohet-plantacioni-me-kanabis-ne-spanje-arrestohen-shqiptare-e-serbe"

Zbulohet plantacioni me kanabis në Spanjë, arrestohen shqiptarë e serbë

Shqiperi

Gazeta Express

16/09/2022 20:34

Policia  spanjolle gjatë një aksioni policor kanë gjetur 2300 bimë cannabis sativa dhe disa thasë me kanabis të paketuar, si dhe janë arrestuar tre persona me origjinë serbe dhe shqiptare.

Operacioni nisi në fund të korrikut pasi një gjuetar kishte denoncuar se dy persona të huaj për të pranë lumit Guadazaón mund të kryenin ndonjë veprimtari të paligjshme, ai njoftoi Forcat e Sigurisë dhe Trupat. Hetimi dha frytet më 1 shtator.

Lexo Edhe:

Pas gjetjes së një plantacioni kanabisi në atë zonë, një mal i shërbimeve publike që është një terren gjuetie , u vendos një pajisje vëzhgimi për disa javë për të kontrolluar njerëzit që ishin përgjegjës për kultivimin.

Gjatë hetimit u gjetën katër pellgje artificiale që mbusheshin me ujë nga lumi dhe përdoreshin për ujitje përmes një rrjeti prej qindra metrash zorrësh të trasha, tharëse të fshehura mes vegjetacionit, një tendë në të cilën gatuanin dhe bënin punë të ndryshme, shkallë të gërmuara në brigjet e lumit dhe ura të ndryshme prej guri e druri.

Në buzë të plantacionit, në një vend më të lartë, ku arritën përmes një kalimi të ndërlikuar midis shkëmbinjve, gjetën një kamp ku kultivuesit kalonin natën dhe mbanin marijuanën e mbledhur, gati për transferimin e tyre jashtë plantacionit. Kjo hapësirë ​​shërbente edhe si një kullë vrojtimi nga e cila vëzhgonin të mbjellat.

Kur policia i kapi në flagrancë ata u përpoqën të largoheshin por u kapën disa minuta më vonë. Rojet civile dhe policia gjetën rreth 2,300 bimë të larta kanabis dhe vlerësojnë se plantacioni ka një kapacitet prodhues prej rreth 5000 njësish, raportojnë mediat e huaja.

Substanca e kapur mund të arrijë një vlerë nga 7-20 milionë euro në tregun e paligjshëm, në varësi të faktit nëse ajo shpërndahet tek një ndërmjetës tjetër apo tek konsumatorët fundorë.

Garda Civile dhe Policia Kombëtare konsiderojnë se ky plantacion i përket një organizate kriminale në shkallë ndërkombëtare të çmontuar, megjithëse hetimet janë ende të hapura.

Të arrestuarit iu dorëzuan Gjykatës së Gardës së Motilla del Palancar, e cila urdhëroi pranimin e tyre në burg.

/Gazeta Express