Shishja mesatare e ujit përmban 240,000 copë nanoplastike që shkaktojnë kancer! - Gazeta Express
string(77) "shishja-mesatare-e-ujit-permban-240000-cope-nanoplastike-qe-shkaktojne-kancer"

Shneta tjera

Gazeta Express

11/03/2024 19:45

Shishja mesatare e ujit përmban 240,000 copë nanoplastike që shkaktojnë kancer!

Shneta tjera

Gazeta Express

11/03/2024 19:45

Shishet plastike të ujit përmbajnë qindra mijëra grimca plastike mikroskopike toksike, ka zbuluar një studim i ri.

Daily Mail e Britanisë raportoi se gjetjet ka të ngjarë të tronditin këdo që ka kaluar nga uji i rubinetit në shishe, duke besuar se është më mirë për shëndetin e tyre.

Lexo Edhe:

Pirja e ujit në shishe mund të nënkuptojë ndotjen e trupit tuaj me copa të vogla plastike, të cilat shkencëtarët kanë frikë se mund të grumbullohen në organet tuaja vitale dhe të shkaktojnë pasoja të panjohura për shëndetin.

Nanoplastika tashmë është lidhur me kancerin, problemet e fertilitetit dhe defektet e lindjes.

Shkencëtarët duke përdorur teknikat më të fundit të skanimit me lazer gjetën mesatarisht 240,000 grimca plastike në një shishe me një litër ujë, krahasuar me 5.5 për litër ujë rubineti.

Studiuesit në Universitetin e Kolumbisë testuan tre marka të njohura të ujit në shishe të shitur në SHBA – dhe duke përdorur lazer, analizuan grimcat plastike që ato përmbanin deri në madhësi vetëm 100 nanometra.

Grimcat – nanoplastika – janë shumë më të vogla se mikroplastika e zbuluar më parë në ujin në shishe.

Megjithatë, grimcat konsiderohen potencialisht toksike sepse janë aq të vogla sa mund të hyjnë drejtpërdrejt në qelizat e gjakut dhe në tru.

Këto grimca mikroskopike mbartin ftalate – kimikate që e bëjnë plastikën më të qëndrueshme, fleksibël dhe më të gjatë.