Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani vetëm një herë në ditë - Gazeta Express
string(59) "cfare-ndodh-me-trupin-tuaj-nese-hani-vetem-nje-here-ne-dite"

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani vetëm një herë në ditë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/07/2022 18:56

OMAD (që do të thotë “një vakt në ditë”) është një formë e agjërimit të ndërprerë që shumë pretendojnë se ndihmon me humbjen e peshës.

Por si reagon trupi juaj ndaj mungesës së papritur të ushqimit?

Lexo Edhe:

Ju mund të shtoni peshë

Në rastet e kequshqyerjes, trupi juaj aktivizon “funksionin e urisë” dhe ruan të gjithë ushqimin që konsumoni. Në thelb ngadalëson metabolizmin tuaj. Përveç kësaj, prodhimi i kortizolit (një hormon stresi) rritet dhe kjo ju bën të ruani yndyrë.

Niveli i sheqerit në gjak mund të bëhet i paqëndrueshëm

Hipoglicemia (sheqeri jashtëzakonisht i ulët në gjak) shkaktohet shpesh nga agjërimi, veçanërisht nëse keni diabet të tipit 2.

Mund të keni mungesë të lëndëve ushqyese

Një vakt në ditë mund të mos jetë në gjendje t’ju sigurojë një sasi të mjaftueshme të vitaminave. Si rezultat, ju jeni në një rrezik më të lartë për të zhvilluar pasojat e mungesës së vitaminës.

Mund të vuani nga dhimbje koke

“Dhimbjet e kokës dietike” janë mjaft të zakonshme tek ata që duan të humbin sa më shpejt ato kilogramë të tepërt. Ato ndodhin për shumë arsye, qoftë për shkak të një periudhe rregullimi, rënies së nivelit të sheqerit në gjak, mungesës së magnezit dhe shumë faktorëve të tjerë të mungesës së ushqimit të mirë.

Gjithmonë mund të ftoheni

Ngrënia e një vakti në ditë devijon rrjedhën e gjakut në drejtim të ruajtjes së yndyrës. Sasia e ulët e kalorive ju bën të ndiheni vazhdimisht të ftohtë dhe të uritur.

Ka më shumë gjasa të hani në mënyrë jo të shëndetshme

Pas disa orësh urie, një tas me brokoli mund të jetë gjëja e fundit në mendjen tuaj. Pas një vakti të rëndë, ju gjithashtu mund të ndiheni të plogësht dhe të pamotivuar.