Themeluesit e Sunny Hill festival me fjalimin kryesor në ESNS - konferencën e madhe evropiane të muzikës në Holandë - Gazeta Express
string(113) "themeluesit-e-sunny-hill-festival-me-fjalimin-kryesor-ne-esns-konferencen-e-madhe-evropiane-te-muzikes-ne-holande"

Muzike

Gazeta Express

20/01/2023 13:36

Themeluesit e Sunny Hill festival me fjalimin kryesor në ESNS – konferencën e madhe evropiane të muzikës në Holandë

Muzike

Gazeta Express

20/01/2023 13:36

Dua Lipa, së bashku me babain dhe menaxherin e saj Dukagjin Lipa, do të jenë ndër folësit kryesor të programit të konferencës ESNS, nesër më 21 janar 2023. 

Dua dhe Dukagjin Lipa do të jenë bashkë me redaktorin e IQ Magazine, Gordon Masson për një intervistë eksluzive si pjesë e programit të festivalit në Groningen, ku kryesisht do te flitet për fillimet dhe zhvillimin e Sunny Hill Festival.

Lexo Edhe:

Festivali i Sunny Hill ishte në listë të ngushtë të festivaleve evropiane për dy kategori, përkatësisht në garë për çmimet “Mid-Size” Festivali më i mirë ne Europë (edicioni i Prishtinës me audiencë nën 50,000 pjesëmarrës në ditë), dhe Festivali më i mirë i ri në Europë (edicioni i Tiranës).

Festivali i Sunny Hill po bëhet një nga festivalet më të mëdha të muzikës në rajon, duke pritur më shumë se 100,000 adhurues të muzikës nga e gjithë bota. 

Festivali ka sjellë një lineup të jashtezakonshem të përbërë nga disa prej artistëve më të njohur të kohës sonë në Prishtinë dhe Tiranë – duke përfshirë Dua Lipën, Miley Cyrus, JBalvin, Calvin Harris, Martin Garrix, Stormzy, Skepta Diplo, Action Bronson, Afrojack, Hardwell, DJ Regard, Meduza, AJ Tracey, SG Lewis, Grace Carter, Fedez, Mahmood, Gashi, Bondax, KarmaKid dhe shumë artistë dhe performues të tjerë të njohur rajonalë dhe ndërkombëtarë.

Në vitin 2022, Festivali i Sunny Hill mori sërish vëmendjen lokale dhe globale duke promovuar një edicion të ri të festivalit u zhvillua në Prishtinë dhe Tiranë, për të krijuar një lëvizje të fuqishme progresive në zhvillimin ekonomik, turistik dhe kulturor të të dy vendeve.

Bashkë me festivalin, Fondacioni i Sunny Hill u themelua nga Dua dhe Dukagjin Lipa si një organizatë kulturore me misionin që të jetë një mbështetëse për komunitetet e ndryshme në nevojë në Kosovë dhe rajon, si dhe të ndihmojë talentet e rinj të arrijnë suksese jashtë kufijve.

Së bashku ata kanë ndërtuar kopshtin e fëmijëve të quajtur Sunny Hill në Tiranë, për 300 fëmijë në nevojë, pas një tërmeti që goditi Shqipërinë në vitin 2019. Fondacioni poashtu ka mbështetur financiarisht shkollat e muzikës dhe projekte të tjera të lidhura me muzikën, artin dhe kulturën në Kosovë.

Dua Lipa është një nga yjet më të mëdha botërore, duke përforcuar pozicionin e saj me lëshimin e albumit të dytë #1 në UK, “Future Nostalgia” në vitin 2020. Gjatë vitit të kaluar, Dua lansoi Service95 (www.service95.com), një platformë globale për stil, kulturë dhe shoqëri, dhe podcast-in e saj të quajtur, Dua Lipa: At Your Service, i cili përfshin biseda reflektuese me mysafirë të profilit të lartë; nga performues dhe artistë e deri tek autorët dhe aktivistët e njohur botërisht.

Dukagjin Lipa është ekspert i marketingut dhe komunikimit me më shumë se 25 vjet përvojë. Arritjet e tij gjatë viteve në partneritete të ndryshme të marketingut dhe ne menaxhimin e hapësirave të ndryshme në industrinë kreative i kanë hapur rrugën për agjencinë e tij të komunikimit, Republika Communications, e cila sot përfaqëson disa nga emrat më të njohur vendor dhe ndërkombëtarë në industri të ndryshme,  me fokus më të madh në industrinë e muzikës ndërkombëtare dhe argëtimit. 

ESNS – platforma kryesore e shkëmbimit për talentet e reja të muzikës evropiane, po zhvillohet nga 18-21 janar 2023 në Groningen, Holandë. Festivali është dëshmuar si esencial në promovimin e përformuesve të rinj evropian në skena të muzikës live në të gjithë Evropën dhe më gjerë. Me një formacion prej 290 artistësh evropianë në zhvillim, ESNS 23 është vendi për të zbuluar performues të rinj përpara se ata të arrijnë sukses ndërkombëtar në gjithë botën.
Më shumë rreth konferencës ESNS: https://esns.nl/en/conference/panels/the-esns-keynote-dugi-dua-lipa-by-gordon-masson/