Ndërmjet Kosovës e Serbisë, Abazoviq nuk ka deklaratë për ato që ndodhën në Veri të dielën - Gazeta Express
string(89) "ndermjet-kosoves-e-serbise-abazoviq-nuk-ka-deklarate-per-ato-qe-ndodhen-ne-veri-te-dielen"

Ndërmjet Kosovës e Serbisë, Abazoviq nuk ka deklaratë për ato që ndodhën në Veri të dielën

Lajme

Gazeta Express

02/08/2022 16:32

Për situatën në Veriun e Kosovës ka pasur reagime në Evropë dhe përtej Oqeanit Atlantik, ka reaguar edhe Federata Ruse e Bjellorusia, por jo edhe kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Të dielën Kosova e Serbia u përfshin në tensione kur po afronte afati për hyrjen në fuqi të vendimeve të qeverisë për reciprocitet në targa dhe dokumente. Derisa Kosova u shfaq e vendosur për t’i çuar përpara vendimet e saj,  Aleksandër Vuçiq që nxiti serbët lokalë të vendosin barrikada nëpër rrugët që çojnë në pikat kufitare, Jarinje dhe Bërnjak.

Lexo Edhe:

Dje reagoi Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, sot Maqedonia e Veriut, por nuk pati reagim nga  Kryeministri Abazoviq.

Këto vendime, të reciprocitetit, po dalin të jenë në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare.

Abazoviq kohëve të fundit ka tentuar të rregullojë raportet me Serbinë dhe Kishën Ortodokse Serbe – një kontest shekullor mes popullit të Serbisë dhe atij malazez – që në thelb ka edhe  çështjen identitare mes këtyre popujve.

Rreth kësaj presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq ka shprehur kundërshtim. /Express