Klitschko planifikoi rikthimin në boks, para pushtimit të Ukrainës nga Rusia - Gazeta Express
string(75) "klitschko-planifikoi-rikthimin-ne-boks-para-pushtimit-te-ukraines-nga-rusia"

Boks

Gazeta Express

18/05/2022 20:27

Klitschko planifikoi rikthimin në boks, para pushtimit të Ukrainës nga Rusia

Boks

Gazeta Express

18/05/2022 20:27

Ish-boksieri Wladimir Klitschko kishte planifikuar një rikthim në ring, por ai e la pezull këtë ide pasi Rusia pushtoi vendin e tij, Ukrainën.

Klitschko tani është 46 vjeç dhe, po të ishte kthyer, do të kishte synuar të bëhej kampioni më i vjetër i peshave të rënda ndonjëherë, transmeton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Ai doli në pension në vitin 2017 pasi humbi një luftë të çmendur me 11 raunde kundër Anthony Joshua në stadiumin Wembley.

Ndërsa fliste me Piers Morgan në TalkTV, Klitschko pranoi se kishte menduar ta thërriste Tyson Fury -n për një revansh pasi anglezi e mundi atë në vitin 2015.

“Po mendoja se duhet të ftoja Tyson Fury -n – ‘Vallëzimi i fundit?’”, tha ai në emisionin televiziv.

“Meqenëse ai dëshiron të tërhiqet dhe ne duhej ta kishim këtë revansh”, u shpreh Klitschko.

Më pas ukrainasi shtoi se mendja e tij është në një vend krejtësisht tjetër që kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës.

“Nuk e bëra sepse mendja ime tani ishte në një botë krejtësisht tjetër”, tha Klitschko.

Ai u regjistrua për ushtrinë rezervë të Ukrainës në shkurt dhe ka pranuar se është gati të vdesë duke mbrojtur kombin e tij. /Gazeta Express/