Kelmendi: Dita më nisi me një lajm që me vrau, Violeta është kantautorja më e madhe shqiptare - Gazeta Express

Kelmendi: Dita më nisi me një lajm që me vrau, Violeta është kantautorja më e madhe shqiptare

Arte

Gazeta Express

16/04/2020 12:42

Publicisti i njohur shqiptar, Migjen Kelmendi, e cilëson Violeta Rexhepagiqin si ‘kantautorja më e mirë shqiptare e të gjitha kohëve’.

Ai me anë të një postimi është shprehur se sa shumë është prekur nga vdekja e Violetës, duke thënë se e ka nisur ditën me lajmin që e vrau.

Kelmendi më pas shkon duke e i thurë lavde artistes, për talentin, zërin e guximin dhe këngët e saj, që kanë ndikim të madh në kulturën muzikore shqiptare, shkruan Gazeta Express.

Publicisti i cili ka karrierë edhe në muzikë, i njohur nga grupi ‘Gjurmët’, thotë se me vdekjen e saj ka vdekur edhe një pjesë e tij e viteve të 80’ta.

Këtij shkrimi ai i ka bashkangjitur këngën e Violetës, me titullin ‘Lamtumirë’.

Violeta Rexhepagiqi ka vdekur sot në moshën 55 vjeçare, ndërsa shumë personazhe nga bota e artit e kulturës shqiptare, dhe jo vetëm, po shprehin ngushëllimet dhe po e cekin se sa e veçantë ishte ajo./Gazeta Express/

Violeta Rexhepagiqi VIVENE – Lamtumire