Kampionet olimpike bëhen me shtëpi të re, flasin presidentja dhe kryeministri - Gazeta Express

Sporte tjera

Gazeta Express

28/09/2021 15:14

Kampionet olimpike bëhen me shtëpi të re, flasin presidentja dhe kryeministri

Sporte tjera

Gazeta Express

28/09/2021 15:14

Sot me një ceremoni zyrtare është bërë përurimi i Qendrës Nacionale të Xhudos në Pejë

Kampionet olimpike janë bërë me shtëpi të re.

Lexo Edhe:

Përmes një ceremonie zyrtare, sot është bërë përurimi i Qendrës Nacionale të Xhudos në Pejë.

Një palestër moderne do t’ju bëjë konak xhudistëve kosovarë dhe atyre të huaj.

Të pranishëm në ceremoninë inauguruese ishin edhe krerët e shtetit të Republikës së Kosovës dhe personalitete të ndryshme.

Kjo Qendër Nacionale është financuar nga Qeveria e Republikës së Kosovës.

Presidentja Vjosa Osmani i përgëzoi kampionet olimpike për sukseset e arritura në Olimpiada.

Gjithashtu, ajo insiston se xhudistët e meritonin një shtëpi të tillë.

Sipas saj, deri tash xhudistët kanë bërë shumë për Kosovën, ndërsa tash e tutje u zotua Kosova do të bëjë shumë për ta.

Osmani e nderoi me medalje nderi të Republikës, kampionen olimpike, Nora Gjakova.

Ndër të tjera me medalje medalja presidenciale të meritave dhe medalje nderi të Republikës, Distria Krasniqin.

Edhe klubin e xhudos “Ippon”, Osmani e nderoi me medaljen presidenciale të meritave.

Gjithashtu, edhe kryeministri Albin Kurti dha fjalë të mëdha për kampionet olimpike, të cilat i çoi në qiell.

Ai insistoi se sporti është një prioritet shtetëror.

Njësoj si këtë qendër, Kurti zbuloi se në vazhdim do t’i përurojë edhe qendrat tjera sportive.

Kurti i këshilloi sportistët të punojnë sa më shumë që të fitohen medalje të tjera në Olimpiadën e ardhshme.

Po ashtu, zbuloi se Ministria e Sportit do të propozojë shumë shpejt që Majlinda Kelmendin ta shpall qytetare me merita të veçanta.

I pranishëm në ceremoni ishte edhe presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, Marius Vizer.

Ai u ndie i privilegjuar që erdhi për t’i uruar kampionet olimpike dhe për përurimin e Qendrës Nacionale.

Vizer përgëzoi për vendimin e ndërtimit të kësaj qendre.

Ndërkohë, insistoi se xhudoja kosovare i ka treguar botës se çfarë potenciali ka.

Tash e tutje, xhudistët kosovarë do të kenë kushte shumë më të mira.

Sigurisht, me punën e trajnerit Driton Kuka, as sukseset me siguri se nuk do të mungojnë. /Gazeta Express/