Ish-kryeministri i Izraelit tregon se “pse nuk është e nevojshme të ndërmerren veprime ushtarake kundër Iranit” - Gazeta Express
string(109) "ish-kryeministri-i-izraelit-tregon-se-pse-nuk-eshte-e-nevojshme-te-ndermerren-veprime-ushtarake-kunder-iranit"

Ish-kryeministri i Izraelit tregon se “pse nuk është e nevojshme të ndërmerren veprime ushtarake kundër Iranit”

Lajme

Gazeta Express

17/04/2024 11:13

Ish-kryeministri izraelit Ehud Olmert i ka kërkuar qeverisë së tij të mos përgjigjet ushtarakisht ndaj sulmeve të fundjavës së Iranit, duke thënë se shteti hebre tashmë e kishte ndëshkuar Republikën Islamike “në një mënyrë poshtëruese dhe të fuqishme”.

“Ne kemi një nxitje për të kufizuar ose parandaluar mundësinë e zgjerimit të kësaj lufte, dhe pikërisht tani të fokusohemi kryesisht në kthimin e pengjeve në shtëpi – që është qëllimi përfundimtar”, citohet të ketë thënë Olmert, përcjell Telegrafi.

Lexo Edhe:

Ndërsa sulmi i Iranit ishte “i neveritshëm”, tha Olmert, “shteti i Izraelit dëshmoi fuqinë, forcën dhe aftësinë e tij kur ishte i përgatitur, dhe jo indiferent apo arrogant”.

“Ne kemi goditur Iranin të shtunën, me ndihmën – e cila është shumë domethënëse për t’u mbajtur mend – nga vende si SHBA, Britania e Madhe, Franca dhe disa vende arabe në një mënyrë të jashtëzakonshme. Mendoj se kjo ishte një nga arritjet ushtarake më befasuese të Izraelit deri më tani”.

“Prandaj, unë mendoj se kemi arritur atë që duhej të arrinim – jo përmes masave fyese apo ndëshkuese… Ne i kemi ndëshkuar shumë në një mënyrë poshtëruese dhe të fuqishme, e cila do të ketë jehonë në të gjithë botën”, ka shtuar Olmert.

Ai tha se nisja e një përgjigjeje “të dhimbshme” kundër Iranit do të rezultonte në “një raund tjetër të sulmeve të tyre dhe kundërsulmeve tona – që është pikërisht ajo që ne duam të parandalojmë”.