IPK nis hetimet për policin që shpërndau postimin ku UÇK-ja cilësohej kriminale - Gazeta Express

IPK nis hetimet për policin që shpërndau postimin ku UÇK-ja cilësohej kriminale

Lajme

Gazeta Express

13/04/2021 18:24

Pas shkrimit se një polic i Kosovës ka shpërndarë në rrjetet sociale një shkrim në të cilin Ushtria Çlirimtare e Kosovës, quhet kriminale, institucione që merret me shkeljet e zyrtarëve policor ka nisur procedurat lidhur me këtë rast.

Inspektorati Policor i Kosovës, ka iniciuar rast. IPK ka kërkuar nga Policia të trajtim në aspektin disiplinor.

Lexo Edhe:

“Duke ju referuar kërkesës suaj ju njoftojmë se IPK pas publikimit të këtij lajmi në medie sipas detyrës zyrtare ka iniciuar rast të cilin e ka përcjellë në Policinë e Kosovës për verifikim nëse personi në fjalë është zyrtar policor dhe trajtim të të njëjtit rast pastaj në aspektin displinor administrative”, thuhet në përgjigjen e IPK-së për Gazetën Reporteri.net.

Më 9 prill u bënë 22 vite nga Beteja e Koshares dhe nga betejat që cilësohet si më të suksesshmet të luftës së Kosovës.

Për këtë betejë, në çdo përvjetor vazhdojnë të shkruajnë edhe serbe. Një faqe në Facebook e quajtur Graçanica-Kim së fundmi ka publikuar një shkrim rreth betejës së Koshares ku Ushtria Çlirimtare e Kosovës etiketohet si ushtri kriminale.

“Njëzet e dy vjet më parë, filloi beteja e Koshares. Beteja në kufirin jugosllavo-shqiptar që zgjati 67 ditë, një betejë që mori 108 jetë, vëllezër, heronj të Obiliqit. Një nga betejat më të vështira në historinë e fundit të ushtrisë serbe që u bë simbol i mbrojtjes së atdheut. Të Premten e Madhe, atë 9 Prill, forcat kriminale të të ashtuquajturës Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ushtria e rregullt e Shqipërisë dhe NATO-s e udhëhequr nga Amerikanët, të cilët dhanë mbështetje ajrore, filluan një ofensivë të madhe në karaulën e Koshares, në kufirin e atëhershëm të Jugosllavisë dhe Shqipërisë.

Armiku në atë kohë ishte shumë herë më superior, kështu që rreth 1500 ushtarë serbë u mbrojtën nga sulmi i hordhive, të cilat numëronin midis 5,000 dhe 6,000 shqiptarë”, thuhet ndër të tjera në tekstin e publikuar nga kjo faqe.

Këtë shkrim ku UÇK cilësohet si ushtri kriminale e ka shpërndarë edhe një polic serb i Kosovës.

Aleksandar Trajkovic edhe në përshkrimin e tij e tij në Facebook ka të shkruar se punon si polic në Policinë e Kosovës.

Kujtojmë se disa zyrtarë policorë janë suspenduar për arsye të postimeve apo komenteve që i kanë bërë në rrjetet sociale, e që është vlerësuar se mund të dëmtojnë imazhin e policisë.