21 të vdekur në garën e vrapimit në Kinë - Gazeta Express

21 të vdekur në garën e vrapimit në Kinë

Sporte tjera

Gazeta Express

23/05/2021 13:34

21 vrapues në një garë maratonë malore kanë vdekur në Kinën veriperëndimore pasi i ftohti, breshri, shiu dhe erërat e furishme goditën pistën, njoftoi media shtetërore të dielën (23 maj).

Selia e shpëtimit e cituar nga Agjencia Zyrtare e Lajmeve Xinhua tha se pjesëmarrësit vuanin nga shqetësimi fizik dhe rënia e papritur e temperaturës.

Herët të dielën, ekipet e shpëtimit gjetën 21 të vdekur. Operacioni u bë i vështirë nga temperaturat e ulëta dhe terreni kompleks dhe topografia.

Vrapuesit po garonin në një shteg jashtëzakonisht të ngushtë malor në lartësi, tha një reporter për transmetuesin shtetëror CCTV.

Një total prej 172 personash ishin bashkuar në garë dhe 151 janë konfirmuar të jenë të sigurt. Disa u trajtuan për dëmtime të lehta dhe ishin jashtë rrezikut për jetë, tha Xinhua.