string(49) "ylli-e-fiton-dramen-ndaj-pejes-me-nje-pike-epersi"

Ylli e fiton dramën ndaj Pejës me një pikë epërsi

Basketboll

16/03/2024 21:13

Golden Eagle Ylli shënoi fitore shumë të vlefshme ndaj Pejës në udhëtim me një pikë avantazh, 72:73, në javën e 25-të të Prince Caffe Superligës.

Kampionët e Kosovës e nisën ndeshjen shumë më mirë dhe qysh në çerekun e parë krijuan epërsi të lartë, 20:6, kurse kjo pjesë përfundoi 24:15.

Therandasit u rikthyen shpejt për të ngushtuar shifrat në 35:33, derisa pjesa e parë përfundoi 42:35.

Mysafirët ishin shumë më të mirë në periodën e tretë, si në sulm, ashtu edhe në mbrojtje, ku vendasit për dhjetë minuta shënuan dhjetë pikë, kurse rezultati pas 30 minutash ishte 52:58.

Por, pejanët nuk u dorëzuan dhe deri në fund u zhvillua lojë dramatike, ku herë njëra e herë tjetra kalonte në epërsi, derisa në fund pikët vendimtare u shënuan nga Graf i mysafirëve, kurse aksionin e fundit nuk e konkretizuan vendasit me anë të Thomas dhe sfida përfundoi 72:73.

Basketbollisti më i mirë ishte Jalen Nesbitt i Yllit me me 16 pikë e gjashtë kërcime, derisa te Peja Arian Qallaku 13 pikë e pesë kërcime.

Peja është e dyta me 17 fitore e tetë humbje, kurse Golden Eagle Ylli i treti me 16 fitore e nëntë humbje.