Shkencëtarët gjejnë “prova të forta” se Venusi është vullkanikisht aktiv - Gazeta Express
string(70) "shkencetaret-gjejne-prova-te-forta-se-venusi-eshte-vullkanikisht-aktiv"

Mistere

Gazeta Express

16/03/2023 22:05

Shkencëtarët gjejnë “prova të forta” se Venusi është vullkanikisht aktiv

Mistere

Gazeta Express

16/03/2023 22:05

Venusi dihet se është i mbuluar me më shumë vullkane se çdo planet tjetër në sistemin diellor.

Dhe tani shkencëtarët kanë “prova të forta” që disa prej këtyre vullkaneve janë ende aktivë.

Lexo Edhe:

Imazhet nga anija kozmike Magellan e NASA -s tregojnë një vrimë përmes së cilës ndodh aktiviteti vullkanik, kjo çarje në planet ndryshoi formë gjatë një periudhe tetë mujore.

Ajo u rrit nga rreth 2.2 km katror në 3.9 km katrorë, gjë që sugjeron se shpërthimet dhe rrjedhat e lavës në Venus janë në vazhdimisht duke ndodhur, sipas studiuesve në Universitetin e Alaskës Fairbanks.

Zbulimi hedh dyshime se planeti motër i Tokës mund të presë jetë mikrobike.