Përfundon afati me shumë kalime në basketboll - Gazeta Express
string(45) "perfundon-afati-me-shume-kalime-ne-basketboll"

Basketboll

Gazeta Express

12/08/2023 15:52

Përfundon afati me shumë kalime në basketboll

Basketboll

Gazeta Express

12/08/2023 15:52

Ka përfunduar afati kalimtar në basketboll, që ishte mjaft i bujshëm dhe klubet kanë bërë përforcimet, varësisht nga synimet që kanë.

Kampionia Peja ka rikthyer në radhët e saj, Lis Shoshin, ndërsa ka transferuar prishtinasin Meriton Ismajli, si dhe Dion Sheqirin dhe Malcolm Armstead, si dhe tre basketbollistë të huaj për të mbrojtur titullin dhe për tu paraqitur sa më mirë në garat evropiane.

Lexo Edhe:

Nënkampionia Trepça, ka vazhduar me vendorët, përveç Musab Malës, i cili është transferuar te Ponte Prizreni, ndërsa u përforcua me qendrën e Kosovës, Dardan Kapiti.

Sigal Prishtina ka transferuar nga Peja, Arti Hajdari dhe Devoe Joseph, ndërsa ka rikthyer në skuadër Alban Veselin, Fisnik Rugovën, Muhamedali Janjevën dhe Daniel Lekndreaj, si dhe mori dy basketbollistët e talentuar Visar Ejupi dhe Jon Ismajli.

Golden Eagle Ylli transferoi Rrezart Memedin, Besnik Bekteshin, i cili vjen nga Gjermania, ashtu si edhe Etnik Pecin nga SHBA. Arbër Berisha dhe Artin Gashi u rikthyen te therandasit.

Bashkimi mori Samir Zekiqin nga Peja e Valmir Kakrukin nga Sigal Prishtina, kurse skuadra tjetër prizrenase, përveç Malës siguroi shërbimet e Ivan Koljeviqit, Arbër Sinanit dhe Edmond Kryeziut, si dhe dy lojtarëve të huaj.

Vëllaznimi edicionin e kaluar u rikthye në elitë, kurse për edicionin e ri transferoi lojtarët vendorë Ardit Pepaj, Bardh Rexha, Donat Rexhepi, Jon Ukaj, Ergin Grosha, si dhe një basketbollist nga Luksemburgu, kurse skuadra e promovuar në elitë, Istogu transferoi Dardan Maxharraj dhe Ardian Ibishi, si dhe dy basketbollistë të huaj.

Interesant edicioni do të jetë në Superligën e Femrave. Kampioni Bashkimi ka vazhduar kontratat me lojtaret kryesore nga edicioni i kaluar, ndërsa transferoi Jeta Zekën nga Peja dhe Sarah Mgbeike nga Prishtina, ashtu si edhe Dona Bytyqi, por edhe dy basketbolliste të dalluara nga Flamurtari i Vlorës.

Njëra nga skuadrat më të përforcuara ishte Peja 03, që vjen në Superligë nga Liga e Parë. Skuadra pejane transferoi Saranda Dacin, Zërina Shatrin, Agnesa Rrahmanin dhe Besjana Martinaj, si dhe një basketbolliste nga SHBA, kurse te Prishtina u rikthye Marigona Rushiti.

Transferime kishte edhe në Ligën e Parë në të dyja konkurrencat dhe Ligën e Dytë të Meshkujve.

LISTA E AFATIT KALIMTAR GUSHT 2023            

SUPERLIGA                                          NGA KLUBI                      

PEJA                                                      

CALLOWAY JACOB DALTON           HUNGARIA       

BECK TERVELL TYSHAWN                    

EDLER DAVIS JUSTIN PARKER                                    

LIS SHOSHI                             GOLDEN EAGLE YLLI     

MERITON ISMAJLI                       PONTE PRIZRENI   

DION SHEQIRI                                                   

MALCOLM ARMSTEAD       GOLDEN EAGLE YLLI TREPÇA                                                    

DARDAN KAPITI                   EASTERN KENTUCKY

SIGAL PRISHTINA                                                  

JON ISMAJLI                                                       BORA  

VISAR EJUPI                                                RAHOVECI

ARTI HAJDARI                                                   PEJA    

MUHAMEDALI JANJEVA                      PONTE PRIZRENI   

FISNIK RUGOVA                                         BASHKIMI 

ALBAN VESELI                                                   PEJA    

DANIEL LEKNDREAJ                                 BASHKIMI

DEVOE JOSEPH                                                  PEJA    

GOLDEN EAGLE YLLI                                                  

BESNIK BEKTESHI                                     GJERMANI

ARBER BERISHA                                                TURQI

RREZARD MEHMED                      SIGAL PRISHTINA

ETNIK PECI                                                         SHBA

ARTIN GASHI                                                    

BASHKIMI                                                  

ALTIN GASHI                                        NEW BASKET

SAMIR ZEKIQI                                               PEJA            

VALMIR KAKRUKI                      SIGAL PRISHTINA

DREN DEDUSHAJ                        SIGAL PRISHTINA

VËLLAZNIMI                                                    

ARDIT PEPAJ                          GOLDEN EAGLE YLLI     

BARDH REXHA                                           RAHOVEC

JON UKAJ                                       GISSEN GJERMANI

ERGIN GROSHA                                          RAHOVEC

DONAT REXHEPI                                         KERASAN

JALLEN TERREL RAY                            LUXEMBURG

PONTE PRIZRENI                                                    

MUSAB MALA                                            TREPÇA     

EDMOND KRYEZIU                                    RAHOVECI

ARBER SINANI                                     VËLLAZNIMI   

KELLY ISAIAH JOSHUA                                  SHBA

HUGHES RYAN CHRISTOPHER                      SHBA   

IVAN KOLJEVIC                                                 PEJA    

ISTOGU                                                       

DARDAN MAXHARAJ                                       PEJA    

DAVONTE CARRIER                                          SHBA   

MATTHEW CHARLES LANG                           SHBA   

ADRIAN IBISHI                             PRISHTINA E RE     

SUPERLIGA   FEMRAT                                                 

BASHKIMI                                                  

SARAH ADAEZE MGBEIKE                      PRISHTINA

SOPHIA LYNN JACOBSSON              FLAMURTARI  

ANALYSS RENEE BENALLY             FLAMURTARI  

DONA BYTYQI                                            PRISHTINA KLEA GASHI                                                      

JETA ZEKA                                                   PENZA        

PRISHTINA                                                        

MARIGONA RUSHITI                                 BASHKIMI 

FLUTURA MEHMETI                                                       

MALVINA HAZIRI                                                    

TIA TUHINA                                                       

PENZA                                                  

RINA HODA                                           VËLLAZNIMI   

ANITA GRAINCA                  UNITED BASKETBALL  

TREPÇA                                                      

AGNESA ROBAJ                                                       

WILSON JESSICA O’NEAL                               SHBA   

OLSA TAHIRI                                                     

BLERTA MEHANA                                                    

ERZANA MULAKU                                                   

PEJA 03                                                        

SARANDA DACI                                                 PENZA 

ZERINA SHATRI                                          PRISHTINA

BESJANA MARTINAJ                                 PRISHTINA

AGNESA RRAHMANI                                 PRISHTINA

JAIAMONI WELCH-COLEMAN       KOUVOTTARET     

UNITED BASKETBALL                                                 

ETNA REXHEPI                                            PRISHTINA

LIGA E PARË   M                                             

VUSHTRRIA                                                      

ALBION IMERI                       GOLDEN EAGLE YLLI     

DRINOR GERXHALIU                                 TREPÇA     

BLEND MEHANA                                        TREPÇA     

DONAT MUSA                                                   

ARBER BILALLI                                          DUKAGJINI

YLL ADEMI                                    PRISHTINA E RE     

VIRTYT ADEMI                                           TREPÇA     

DIAR ZEQIRI                                                      

RAHOVECI                                                        

BUJAR CEKU                                        GJAKOVA E RE

ERNEST GOGAJ                                           DUKAGJINI

EMANUEL GOGAJ                              GJAKOVA E RE

ARBER RUSHITI                                 PRISHTINA E RE

BAJRAM HASKU                                         BASHKIMI

SOKOL NILA                                                           PEJA

KRENAR DAKAJ                                         JUNIOR 06 

NICHOLAS RAYFIELD PAUL                   SHQIPËRI   

BORA                                                    

ALTIN MORINA                                                     PEJA

ANES GASHI                                                    TREPÇA

NART LLAPASHTICA                                        DRITA

DREN KASTRATI                                         KERASAN

BESNIK AZEMI                                          VUSHTRRIA

DIAR CANHASI                                       VËLLAZNIMI   

KUJTIM UJKANI                                                        

RINOR DRAGUSHA                                                         

NEW BASKET                                                   

RINOL GASHI                                              TREPÇA     

LEURIT MORINA       LD                           PONTE PRIZRENI   

HAJRIZ  HAJZERI        LD                          BASHKIMI

VISAR EJUPI               LD              SIGAL PRISHTINA 

UJKAN KARANEZI                                      RAHOVECI

KERASAN                                                   

JON ISMALJI   LD                                                      

SHPAT MUSTAFA                                                     

DRIN MAKOLLI                                   KOSOVARI ERAR ÇITAKU                                                   

ISMAJL VOCA                                                    

KOSOVARI                                                        

ARTI ISLAMAJ                                     NEW BASKET  

ARDIAN IBISHI                                     PRISHTINA RE

VIOLT REXHEPI                                                 DRITA

RINIR DEDINCA                           SIGAL PRISHTINA 

RINOR ZHDRELLA                      SIGAL PRISHTINA 

ELIOT PECI                                                          BORA  

HADIS DURGUTI                                         RAHOVECI

DONAT ORUQI                                            RAHOVECI LIGA E PARË FEMRAT                                               

AA PRISHTINA                                                         

BLERTA BERISHA                                     ISTOGU      

OLSA TAHIRI                                        VËLLAZNIMI   

JUNIOR 06                                                   

YLLZA UKA      LD                                     BASHKIMI 

MERISA BILALLI     LD                              BASHKIMI 

ARNISA VEQGISHTI    LD                         BASHKIMI 

VESA KRASNIQI    LD                                BASHKIMI 

VUSHTRRIA BASKET                                                    

BLERTA MEHANA    LD                                                 

FLUTURA MEHMETI    LD                                             

MALVINA HAZIRI   LD                                                   

ERZANA MULAKU    LD                                                 

LIGA E DYTË                                                    

HAPPY DUKAGJINI                                                       

BENER MITROVICA     LD                        NEW BASKET  

SEMIH FUTKO           LD                      NEW BASKET  

ELBER SKENDERI      LD                                  NEW BASKET  

DONAT ORUQI                                                  

GJAKOVA                                                   

DENIS RABUSHAJ                                              BOREA

DINOR SPAHIJA                                                 BOREA

LIPJANI                                                       

DIJAR DODAJ                                                    

GRAPELAND                                                     

DONAT ORUQI                LD                                            

HADIS DURGUTI             LD                                           

ANID JUPA                                                   RAHOVECI

AHMET JUPA                                               RAHOVECI

QEMAJL SHALA                                          RAHOVECI

VIRTYT DELIBEQA                                     RAHOVECI

BESART KASAPI                                         RAHOVECI

HYSEN CMEGA                                           RAHOVECI

BERAT DURGUTI                                        RAHOVECI

ALTIN SELMANCENA                        AS PRISHTINA

NERMIN DERMALA                                    RAHOVECI

ELIS HOXHA                                                RAHOVECI