Max Verstappen siguron ‘Pole-Position’ edhe në Australi - Gazeta Express
string(53) "max-verstappen-siguron-pole-position-edhe-ne-australi"

Max Verstappen siguron ‘Pole-Position’ edhe në Australi

Sporte tjera

Gazeta Express

23/03/2024 9:54

Max Verstappen ka triumfuar dule dal në Pole-Position në provat zyrtare të garës së Australisë.

Gara nisi me Ferrarit dhe Charles Leclerc, mirëpo në sesionin e tretë të provave zyrtare, Verstappen tregoi cilësit e tij.

Lexo Edhe:

Holandezi ia doli të kryejë një xhiro perfekte, për rekord duke regjistruar kohën 1’15’’915 dhe në garën e së dielës do të niset i pari për të tentuar të tretin sukses për këtë sezon.

Nga ana tjetër, surpriza e Ferrarit ishte Carlos Sainz. Spanjolli që në garën e kaluar mungoi për një operacion në apendesit, u shfaq heroik në provat zyrtare duke regjistruar kohën e dytë më të mirë teksa spostoi në vendin e tretë pilotin tjetër të Redbull, Sergio Perez. Zhgënjyes Leëis Hamilton që do të niset i 11.

1. Verstappen (Red Bull) 1’15″915

2. Sainz (Ferrari) 1’16″185

3. Perez (Red Bull) 1’16″274

4. Norris (McLaren) 1’16″315

5. Leclerc (Ferrari) 1’16″435

6. Piastri (McLaren) 1’16″572

7. Russell (Mercedes) 1’16″724

8. Tsunoda (Racing Bulls) 1’16″788

9. Stroll (Aston Martin) 1’17″072

10. Alonso (Aston Martin) 1’17″552

11. Hamilton (Mercedes) 1’16″960

12. Albon (Ëilliams) 1’17″167

13. Bottas (Sauber) 1’17″340

14. Magnussen (Haas) 1’17″427

15. Ocon (Alpine) 1’17″697

16. Hulkenberg (Haas) 1’17″976

17. Gasly (Alpine) 1’17″982

18. Ricciardo (Racong Bulls) 1’18″085

19. Zhou (Sauber) 1’18″188