Kryeministri "arbëresh" i Australisë takon Presidentin Joe Biden në një vend aleat - Gazeta Express
string(80) "kryeministri-arberesh-i-australise-takon-presidentin-joe-biden-ne-nje-vend-aleat"

Lajme

Gazeta Express

24/05/2022 10:47

Kryeministri “arbëresh” i Australisë takon Presidentin Joe Biden në një vend aleat

Lajme

Gazeta Express

24/05/2022 10:47

Kryeministri i Australisë, Anthony Albanese është takuar me presidentin amerikan Joe Biden në kuadër të Quad Summit që po mbahet në Tokio të Japonisë.

Albanese ka shpërndarë një fotografi nga takimi me shefin e Shtëpisë së Bardhë, dhe ka thënë se me të kanë diskutuar për aleancën Australi-Britani e Madhe-ShBA raporton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

“E shkëlqyeshme të takoj Presidentin Joe Biden për të riafirmuar miqësinë e ngrohtë mes dy shteteve tona që bazohet në vlerat tona të përbashkëta. Diskutuam AUKUS-in, duke punuar së bashku me partnerët rajonalë dhe duke e bërë veprimin gjithëpërfshirës mbi ndryshimin e klimës një shtyllë të re të Aleancës sonë”, ka shkruar ai.

Çështja e origjinës së Albanese po diskutohet me intesitet ditëve të fundit. Gazetari i CNN, Andrew Kaczynski, ka thënë se Albanese sikur edhe vetë ai.

Nëpërmjet Twitter, Kaczynski shpjegoi arsyen e mbiemrit “Albanese” të australianit derisa tregoi se edhe vetë ai ka prejardhje arbëreshe.

“Ai është shqiptar i Italisë. Mbiemri i tij është Albanese. Ai është arbëresh sikur edhe unë”, shkroi ai.