Kosova me stërvitje intensive para ndeshjes ndaj Irlandës - Gazeta Express
string(57) "kosova-me-stervitje-intensive-para-ndeshjes-ndaj-irlandes"

Kosova me stërvitje intensive para ndeshjes ndaj Irlandës

Sport

Gazeta Express

19/02/2024 18:40

Basketbollistët e Kosovës janë duke u stërvitur intensivisht para ndeshjes ndaj Irlandës.

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka njoftuar se stërvitjet po mbahen dy herë në ditë, në mënyrë që të janë sa më të gatshëm për duelin e së enjtes, që është sfida e vetme në shtëpi për vitin 2024 si vendas, përcjell Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Atmosfera në kampin e Kosovës është mjaft e mirë, derisa nga lista e gjerë ka disa mungesa.

Erjon Kastrati dhe Domenic Artis nuk do të jenë për shkak të lëndimeve, derisa gjendja e Lis Shoshit do të vlerësohet deri në fund. Jan Palokaj nuk do të jetë pjesë e këtij grumbullimi për shkak të dokumentacionit.

Kosova është në grup me Zvicrën, Irlandën dhe Azerbajxhanin.

Sfidën e parë Dardanët e kanë më 22 shkurt ndaj Irlandës në Prishtinë, derisa sfidën e dytë ndaj Azerbajxhanit më 25 shkurt në udhëtim.

Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit FIBA ​​2027 do të luhet në tre dritare më 19-27 shkurt 2024, 18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025, nga një ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Të tre fituesit e grupeve së bashku me skuadrën e renditur më të mirë në vendin e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakualifikues të Kupës së Botës 2027 të FIBA-s, i cili do të luhet në verën e vitit 2025.

Kosova po stërvitet nga ora 11:00-12:30 dhe 18:00-19:30 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. /Gazeta Express/