Këta do të jenë kundërshtarët e Trepçës në kualifikimet e FIBA Europe Cup - Gazeta Express
string(73) "keta-do-te-jene-kundershtaret-e-trepces-ne-kualifikimet-e-fiba-europe-cup"

Këta do të jenë kundërshtarët e Trepçës në kualifikimet e FIBA Europe Cup

Basketboll

Gazeta Express

08/08/2023 17:59

Është hedhur shorti për kualifikimet e FIBA Europe Cup.

Fituesja e Kupës së Kosovës, Trepça do të ndeshet me skuadrën estoneze Parnu Sadam dhe atë islandeze Tindastoll.

Lexo Edhe:

Kualifikueset do të zhvillohen në Parnu, Estoni. Vetëm vendi i parë do të kualifikohet në grupet e edicionit të rregullt në FIBA Europe Cup.

Gjithsej janë shtatë grupe, një me katër skuadra dhe gjashtë me tri.

Kualifikimet do të zhvillohen më 2-5 tetor. Në edicionin e rregullt do të jenë 40 skuadra, të ndara në dhjetë grupe me nga katër skuadra.

Trepça edicionin e kaluar ishte në kualifikimet e FIBA Europe Cup, madje organizatore e grupit në Mitrovicë, por që nuk kishte arritur kualifikimin në grupe. Nga Mitrovica ishte kualifikuar Sporting-u.

Edicionin e kaluar Sigal Prishtina ishte në kualifikime, kurse Golden Eagle Ylli ishte pjesë e grupeve, ku nga gjashtë ndeshje kishte një fitore e pesë humbje.

Grupi C

Parnu Sadam

Tindastoll

Trepça