Dua Lipa rekord nominimesh në Grammy Awards, dominon në kategoritë kryesore - Gazeta Express

Gazeta Express

24/11/2020 21:15

Dua Lipa rekord nominimesh në Grammy Awards, dominon në kategoritë kryesore

Gazeta Express

24/11/2020 21:15

Dua Lipa në mesin e Beyonce e Taylor Swift, nominohet gjashtë herë për çmimet prestigjioze të muzikës, Grammy Awards.

Më 31 janar të vitit 2021 do të mbahet për të 63-tën herë evenimenti i “Grammy Awards”.

Lexo Edhe:

Dua Lipa së bashku me Beyoncé e Taylor Swift kësaj radhe dominojnë në nominimet e çmimeve, përcjell Gazeta Express.

Dua po kryeson në tre çmimet kryesore, “Regjistrimi muzikor më i mirë i vitit”, “Kënga më e mirë e vitit” dhe “Albumi më i mirë i vitit”.

Nominimet e Dua Lipës:

Albumi i vitit

Future Nostalgia — Dua Lipa

Kënga e vitit

Don’t Start Now

Regjistrimi muzikor më i mirë i vitit

Don’t Start Now

Performanca më e mirë POP

Don’t Start Now

Albumi më i mirë POP

Future Nostalgia

Bashkëpunimi më i mirë

UN DIA (ONE DAY)
J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

Lista e plotë e të nominuarve për këtë vit

Është hera e dytë që Dua po vlerësohet maksimalisht nga ekspertët e muzikës, pasi ajo vetëm para dy vjetëve, me albumin e saj debutues është nominuar dy herë dhe ka rrëmbyer çmimin ‘Artisja e re më e mirë’ e vitit 2018.

Kjo është njëra nga katër kategoritë kryesore të nominimeve dhe që atëherë sukseset nuk janë ndalur për artisten nga Kosova.

Dua në atë vit ka fitur dy çmime Grammy, ndërsa këtë vit është ndër pretendetet kryesore për të marrë edhe çmime në tre kategoritë tjera kryesore.

Albumi i saj i dytë, Future Nostalgia, si duket po vlerësohet maksimalisht dhe puna e saj mund të shpërblehet në fund të janarit të vitit të ardhshëm.

Këto nominime janë një ngjarje shumë e rëndësishme për karrierën e Duas, pasi që ajo tashmë po cilësohet si artiste e ragut të Beyonce e Taylor Swift./Gazeta Express/