Australia, stacioni i radhës në Formula 1 - Gazeta Express
string(40) "australia-stacioni-i-radhes-ne-formula-1"

Sporte tjera

Gazeta Express

22/03/2024 15:35

Australia, stacioni i radhës në Formula 1

Sporte tjera

Gazeta Express

22/03/2024 15:35

Australia do të jetë mikpritësja e garës së tretë të këtij sezoni në Kampionatin Botëror të Formula 1.

Gara me 58 xhiro do të zhvillohet në pistën “Albert Park” me një gjatësi prej 5,2 kilometra që ndodhet në Melbourne.

Lexo Edhe:

Xhirot e renditjes do të mbahen nesër në orën 06:00, kurse gara më 24 mars të dielën në orën 05:00.

Dy garat e para të sezonit i fitoi piloti holandez i Red Bull-it, Max Verstappen.

Pesë vendet e para të klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve janë:

Pilotët

1. Max Verstappen (Holandë): 51 pikë

2. Sergio Perez (Meksikë): 36

3. Charles Leclerc (Monaco): 28

4. George Russell (Britani e Madhe): 18

5. Oscar Piastri (Australi): 16

Ekipet

1. Red Bull: 87

2. Ferrari: 49

3. McLaren: 28

4. Mercedes: 26

5. Aston Martin: 13