Zbulohet orari i ndeshjeve të Kosovës në parakualifikimet e Botërorit 2027 - Gazeta Express
string(74) "zbulohet-orari-i-ndeshjeve-te-kosoves-ne-parakualifikimet-e-boterorit-2027"

Basketboll

Gazeta Express

09/08/2023 13:18

Zbulohet orari i ndeshjeve të Kosovës në parakualifikimet e Botërorit 2027

Basketboll

Gazeta Express

09/08/2023 13:18

Pas hedhjes së shortit për Parakualifikimet Evropiane për Kupën e Botës 2027, është publikuar edhe orari i ndeshjeve.

Kosova është në grup me Zvicrën, Irlandën dhe Azerbajxhanin.

Lexo Edhe:

Sipas renditjes botërore, Dardanët ishin në vazon e dytë, ndërsa Zvicra e para.

Irlanda ishte e treta dhe Azerbajxhani i katërti, njofton shtëpia e basketbollit kosovar, përcjell “Gazeta Express”.

Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit FIBA ​​2027 do të luhet në tre dritare më 19-27 shkurt 2024, 18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025, nga një ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Të tre fituesit e grupeve së bashku me skuadrën e renditur më të mirë në vendin e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakualifikues të Kupës së Botës 2027 të FIBA-s, i cili do të luhet në verën e vitit 2025.

Dardanët sfidën e parë do ta kenë Irlandës në shtëpi, e më pas në udhëtim ndaj Azerbajxhanit.

Në nëntor të vitit të ardhshëm, Kosova është mysafire e Zvicrës dhe Irlandës, ndërsa dy sfidat e fundit do të jenë në shtëpi kundër Azerbajxhanit dhe Zvicrës. /Gazeta Express/