Zbulohet misteri i mbytjes së anijes luftarake në brigjet britanike - Gazeta Express
string(67) "zbulohet-misteri-i-mbytjes-se-anijes-luftarake-ne-brigjet-britanike"

Zbulohet misteri i mbytjes së anijes luftarake në brigjet britanike

Mistere

Gazeta Express

27/01/2023 22:13

Anija luftarake, Klein Hollandia e fundosur nga Britania 350 vjet më parë mori një mbrojtje të veçantë.

Anija pësoi një aksident misterioz në brigjet e Eastbourne, gjatë shekullit të 17-të.

Lexo Edhe:

Ekspertët kanë zbuluar se anija që tani shtrihet 100 metra nën ujë, mori pjesë në betejat e mëdha në luftën e dytë anglo-holandeze përpara se të shkatërroheshin nga forcat angleze dhe në 1672.

Ministri i Trashëgimisë Lord Parkinson i Whitley Bay tha: “Identifikimi i Klein Hollandia ofron një vështrim në shekullin e shtatëmbëdhjetë, duke na dhënë një shans për të mësuar më shumë rreth historisë detare të kësaj periudhe dhe për të zbuluar thesare që kanë qenë nën ujë për qindra vjet”./abcnews.al