William Klein, i cili ndihmoi në revolucionarizimin e fotografisë, vdiq në moshën 96-vjeçare - Gazeta Express
string(90) "william-klein-i-cili-ndihmoi-ne-revolucionarizimin-e-fotografise-vdiq-ne-moshen-96-vjecare"

Arte

Gazeta Express

13/09/2022 15:36

William Klein, i cili ndihmoi në revolucionarizimin e fotografisë, vdiq në moshën 96-vjeçare

Arte

Gazeta Express

13/09/2022 15:36

Fotografi amerikan, i cili la gjurmët e tij me imazhet e modës dhe jetës urbane, vdiq ‘paqësisht’ në Paris

Fotografi amerikan William Klein, i cili la gjurmë me imazhet e modës dhe jetës urbane, ka vdekur në Paris në moshën 96-vjeçare, tha djali i tij Pierre Klein në një deklaratë të hënën.

Lexo Edhe:

Klein, përshkrimet mbresëlënëse të të cilit të shqetësimit dhe dhunës së jetës së qytetit ndihmuan në revolucionarizimin e fotografisë, vdiq “në mënyrë paqësore” të shtunën, thuhet në deklaratë.

I cilësuar si një nga artistët më me ndikim të shekullit të 20-të, Klein punoi gjithashtu në film dhe modë.

Vdekja e tij vjen në ditën e fundit të një ekspozitë retrospektive në Qendrën Ndërkombëtare të Fotografisë në Nju Jork, e cila festoi karrierën e artistit të shumanshëm prej gjashtë dekadash, duke përfshirë kohën e tij si një fotograf i famshëm i rrugës dhe modës, krijuesi i librave, artisti abstrakt, regjisori dokumentar dhe portretist i famshëm.

“Sipas dëshirës së tij, funerali do të jetë një ngjarje shumë intime,” tha Pierre Klein, megjithëse shtoi se do të ketë një përkujtim publik të mëvonshëm për babain e tij.

Imazhet e Klein u frymëzuan nga sensacionalizmi tabloid, duke përmbysur stilet e vendosura në fotografinë e rrugës dhe të modës – duke përfshirë si një nga të parët që përshkruan modele jashtë sfondeve të studios.

Puna e tij kryesisht bardh e zi luan me subjekte jashtë qendrës dhe kontrast të rritur, me të rinjtë që tundin armët në rrezen e zbrazët ose me fytyra të mbytura që shihen nga afër, ndonjëherë jashtë fokusit.

“Klein është një nga ata fotografë legjendar që ka krijuar rregullat e tij, si Man Ray”, tha Alain Genestar, kreu i revistës franceze të fotografisë Polka.

“Njerëzit gjithmonë shikojnë kamerën në fotot e tij, sepse ai besonte se sytë e njerëzve nuk gënjejnë,” tha Genestar.

I konsideruar si një nga baballarët e fotografisë së rrugës, Klein arriti famë të gjerë në vitet 1960 për xhirimet e tij të guximshme të modës në Vogue dhe për esetë e egra fotografike krijuese në qytete si Nju Jorku, Parisi, Tokio, Moska dhe Roma.

I lindur në një familje të Nju Jorkut me hebrenj ultra-ortodoksë në vitin 1926 në Manhatanin e sipërm, Klein eksploroi muzetë e artit të qytetit si adoleshent dhe dëshironte të udhëtonte në Evropë. Ai iu bashkua ushtrisë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u vendos në Gjermani dhe më pas në Francë, ku u zhvendos përgjithmonë pas shërbimit të tij.

Reklamim

Në vitin 1948, Klein po studionte për pikturë nën Fernand Léger në Sorbonë në Paris , por iu kthye fotografisë pasi fitoi aparatin e tij të parë në një lojë pokeri.

Ai fitoi famë ndërkombëtare në fillim të viteve 1960 për një seri librash fotografikë mbi jetën urbane, me foto të papërpunuara dhe të paqarta të energjisë dhe lëvizjes që tregonin pak interes për kompozimin tradicional. E para, Life Is Good & Good for You në Nju Jork (1956), ishte një sensacion në Francë, por fitoi përbuzje nga kritikët dhe fotografët e tjerë. “Ata thjesht nuk e kuptuan atë,” i tha ai Observer në 2012. “Ata menduan se nuk duhej të botohej, se ishte vulgare dhe disi mëkatoi kundër traditës së madhe të shenjtë të librit fotografik. Ata ishin të mërzitur me siguri.”

Libri vazhdoi të bëhej një klasik që prishi traditën e vëzhgimit të nënvlerësuar. Në vitin 1965, Klein iu drejtua filmit, duke realizuar përfundimisht 27 dokumentarë të shkurtër dhe të metrazhit të gjatë dhe duke filmuar figura të tilla si Muhammad Ali dhe Little Richard. Tre filmat e tij artistikë – Kush je ti, Polly Magoo? (1966), Mister Freedom (1968) dhe Çifti Model (1977) – satirizuan botën e modës, politikës dhe konsumizmit.

Regjisori Orson Welles e shpalli filmin e parë të Klein, Broadway by Lights (1958) – një dokument i shenjave të ndriçuara në Times Square – si filmi i parë që vërtet duhej të ishte me ngjyra. Klein më vonë filmoi Muhammad Ali për Cassius the Great (1964), riedituar me pamje të reja si Muhammad Ali, Më i madhi në 1969. Një adhurues i vjetër i tenisit, ai gjithashtu drejtoi The French (1982), një dokumentar për French Open.

Klein jetoi në Francë që kur takoi gruan e tij, Jeanna Florin, kur të dy ishin 18 vjeç. Çifti qëndroi së bashku deri në vdekjen e saj, në 2005.

“Marrëdhënia jonë ishte dashuria e shekullit. U njohëm kur ishim 18 vjeç dhe ishim bashkë për më shumë se 50 vjet. Ky është Parisi”, tha ai për Guardian në vitin 2014 .

“Si fëmijë, doja të isha pjesë e Brezit të Humbur që erdhi në Francë. Rri në Coupole me Picasson dhe Giacometti.” I pyetur nëse ndihej francez, Klein tha se nuk ndihej. “Por unë jam në shtëpi me francezët,” tha ai. “Të shoqërohesh me amerikanët: për mua, kjo është e keqe.” /The Guardian

/Gazeta Express