Vishni të kuqe, mos e pastroni shtëpinë. Gjithçka që duhet të dini për Vitin e Ri Hënor! - Gazeta Express
string(85) "vishni-te-kuqe-mos-e-pastroni-shtepine-gjithcka-qe-duhet-te-dini-per-vitin-e-ri-henor"

Vishni të kuqe, mos e pastroni shtëpinë. Gjithçka që duhet të dini për Vitin e Ri Hënor!

Mistere

Gazeta Express

07/02/2024 22:11

Vishni të kuqe, mos e pastroni shtëpinë. Gjithçka që pikërisht në këtë moment, miliona njerëz në mbarë botën janë të zënë me përgatitjet për një nga festat më të mëdha të vitit, Vitin e Ri Hënor, i cili shënon hënën e parë të re të kalendarit hënor.

Këtë vit, ajo bie më 10 shkurt, duke nisur Festivalin 15-ditor të Pranverës. Nëse nuk keni njohuri lidhur me Vitin e Ri Hënor, ky udhëzues do të nxjerrë në pah disa nga traditat më të zakonshme.

Lexo Edhe:

Pse është viti i Dragoit?

Edhe pse tepër kompleks, kalendari kinez i zodiakut përshkruhet më së miri si një cikël 12-vjeçar i përfaqësuar nga 12 kafshë të ndryshme, në këtë renditje: Miu, Kau, Tigri, Lepuri, Dragoi, Gjarpri, Kali, Dhia, Majmuni, Gjeli, Qeni dhe Derri . Shenja juaj personale e kafshës së zodiakut përcaktohet nga viti juaj i lindjes, që do të thotë se viti 2024 do të mirëpresë shumë fëmijë dragoj në botë. Të lindurit në 2025 do të jenë gjarpërinj, e kështu me radhë. Ndjekësit besojnë se për çdo shenjë të zodiakut kinez, fati do të varet kryesisht nga pozicionet e Tai Sui – një emër kolektiv për hyjnitë yjore që mendohet se rrotullohen paralelisht dhe në drejtim të kundërt të Jupiterit. Mjeshtra të ndryshëm të gjeomancisë mund t’i interpretojnë të dhënat ndryshe, por zakonisht ekziston një konsensus se çfarë do të thotë viti për secilën kafshë të zodiakut bazuar në pozicionet e yjeve.

Pse ndezin fishekzjarrë dhe veshin të kuqe? Njihuni me Nianin

Përralla të panumërta popullore i bashkëngjiten Vitit të Ri Hënor, por miti i “Nian” spikat si një nga më argëtuesit. Legjenda thotë se Nian ishte një bishë e egër nënujore me dhëmbë dhe brirë të mprehtë. Çdo natë të Vitit të Ri Hënor, ajo zvarritej në tokë dhe sulmonte një fshat aty pranë. Në një rast të tillë, ndërsa fshatarët nxituan të fshiheshin, një plak misterioz u shfaq dhe këmbënguli të rrinte përreth, pavarësisht se ishte paralajmëruar për dënimin e afërt. Për habinë e fshatarëve, plaku dhe fshati mbijetuan plotësisht të padëmtuar. Burri pretendoi se e kishte trembur Nian duke ndezur fishekzjarrë dhe duke veshur rroba të kuqe. Kjo është arsyeja pse veshja e ngjyrës së zjarrtë, së bashku me varjen e banderolave ​​të kuqe dhe ndezjen e fishekzjarrëve, janë tradita të Vitit të Ri Hënor, të cilat të gjitha ndiqen edhe sot.

Përgatitja

Përveç argëtimit, Viti i Ri Hënor në fakt mund të jetë shumë punë. Festimet shpesh zgjasin 15 ditë, ndonjëherë edhe më shumë me detyra dhe aktivitete të ndryshme që zhvillohen gjatë asaj periudhe. Gjithçka fillon rreth një javë përpara vitit të ri. Ëmbëlsira dhe pudingat festive bëhen në ditën e 24 të muajit të fundit hënor (3 shkurt 2024). Pse? Fjala për ëmbëlsira dhe pudinga është “gao” në mandarinisht dhe “gou” në kantoneze, të cilat tingëllojnë njësoj si fjala për “i gjatë”. Si rezultat, ngrënia e këtyre ushqimeve besohet se do të çojë në përmirësime dhe rritje në vitin e ardhshëm Jo të gjitha punët përgatitore janë argëtuese. Sipas traditës së Vitit të Ri Hënor, një pastrim i madh duhet të kryhet në shtëpi në ditën e 28 të muajit të fundit hënor, i cili bie më 7 shkurt të këtij viti. Qëllimi është të çlironi shtëpinë tuaj nga çdo fat i keq që është grumbulluar gjatë vitit të kaluar. Dhe mos pastroni më asgjë deri më 12 shkurt, përndryshe po lani gjithë atë fat të mirë që erdhi në fillim të vitit të ri.

Disa thonë se nuk duhet t’i lani ose t’i prisni flokët as ditën e parë të vitit të ri.

Pse? Karakteri kinez për flokët është karakteri i parë në fjalën për prosper. Prandaj larja ose prerja e tij shihet si larja e pasurisë suaj. Ju gjithashtu do të dëshironi të shmangni blerjen e këpucëve për të gjithë muajin hënor, pasi termi për këpucët (haai) tingëllon si humbje në kantonisht.

Nata e Vitit të Ri Hënor: Festa e madhe

Një darkë e madhe e bashkimit familjar zakonisht mbahet në natën e Vitit të Ri Hënor, i cili bie më 9 shkurt të këtij viti. Menuja është zgjedhur me kujdes për të përfshirë pjatat që lidhen me fatin, duke përfshirë peshk (fjala kineze për të tingëllon si “tepricë”), puding (simbolizon përparimin) dhe ushqime që duken si shufra ari (si dumplings). Në Kinë, ushqimet që shërbehen në këto darka klasike ndryshojnë nga veriu në jug. Për shembull, kinezët veriorë kanë tendencë të kenë petë ndërsa kinezët e jugut nuk mund të jetojnë pa oriz të zier në avull. Ditët e para të Vitit të Ri Hënor, veçanërisht dy ditët e para, janë shpesh një provë e qëndrueshmërisë, oreksit dhe aftësive sociale, pasi shumë njerëz duhet të udhëtojnë dhe të vizitojnë familjen e ngushtë, të afërmit dhe miqtë e tjerë. Çanta janë të pajisura me dhurata dhe fruta për t’i dhënë në shtëpitë e vizituara. Vizitorët, nga ana tjetër, do të mbulohen me dhurata pasi të shkëmbejnë biseda për ëmbëlsirat e Vitit të Ri Hënor. Të martuarit gjithashtu duhet t’u japin pako të kuqe atyre që nuk e kanë lidhur ende nyjën, si fëmijët ashtu edhe të rinjtë e pamartuar.

Dita 3: Vizitoni një tempull

Dita e tretë e Vitit të Ri Hënor (e cila bie më 12 shkurt 2024) quhet “chi kou/cek hau”. Besohet se argumentet kanë më shumë gjasa të ndodhin në këtë ditë, kështu që njerëzit do të shmangin ndërveprimet shoqërore dhe në vend të kësaj do të vizitojnë tempujt. Siç u përmend më herët, për shumë njerëz Viti i Ri Hënor është një kohë për t’u konsultuar me yjet për të zbuluar se çfarë ka përpara në muajt e ardhshëm. Çdo vit, disa shenja të zodiakut kinez përplasen negativisht me yjet, kështu që vizitat në tempull konsiderohen si një mënyrë e mirë për të zgjidhur ato konflikte dhe për të sjellë paqen në muajt e ardhshëm.

Dita 7: Ditëlindja e popullit

Dita e shtatë e Vitit të Ri Hënor (16 shkurt 2024) thuhet se është kur perëndesha nënë kineze, Nuëa, krijoi njerëzimin. Kështu quhet renri/jan jat (ditëlindja e popullit). Komunitete të ndryshme në Azi do të shërbejnë ushqime të ndryshme për ditëlindje në atë ditë.

Dita 15: Festa e Fenerëve

Pika kryesore e gjithë Festivalit të Pranverës, Festivali i Fenerëve ndodh në ditën e 15-të dhe të fundit (24 shkurt 2024). I quajtur Yuan Xiao Jie në gjuhën kineze, konsiderohet si përfundimi i përsosur i përgatitjeve dhe festimeve të Vitit të Ri Hënor prej javësh. Festivali i Lanternit feston hënën e parë të plotë të vitit, prandaj emri (Yuan do të thotë fillim. Xiao do të thotë natë). Ajo fillimin e stinës së pranverës. Në këtë ditë, njerëzit ndezin fenerë për të simbolizuar largimin e errësirës dhe për të sjellë shpresë për vitin e ardhshëm. Në shoqërinë e lashtë kineze, ishte e vetmja ditë kur vajzat e reja lejoheshin të dilnin për të admiruar fenerët dhe për të takuar djemtë. Si rezultat, ajo është quajtur edhe Dita e Shën Valentinit në Kinë. Në ditët e sotme, qytetet në mbarë botën ende mbajnë ekspozita masive me fenerë dhe panaire në ditën e fundit të festivalit.