Vidhet piktura e Van Goghut - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

30/03/2020 22:57

Vidhet piktura e Van Goghut

Arte

Gazeta Express

30/03/2020 22:57

Muzeu ishte i mbyllur për publikun Hajdutët vodhën një pikturë të Vincent van Goghut nga një muze në Holandë.

Muzeu ishte i mbyllur për publikun për shkak të shpërthimit të koronavirusit, tha drejtori i muzeut Singer Laren, Evert van Os. Vincent Willem van Gogh ishte një piktor holandez dhe një ndër figurat më të famshme dhe me ndikim në histori të artit perëndimor

. Në pak më shumë se një dekadë, ai krijoi rreth 2.100 vepra arti.

Ai vrau vetën në moshën 37 vjeçare. Një vepër e tij e artit shitet për dhjetëra milionë dollarë./Rel