Ushtrimet në mbrëmje sjellin jetëgjatësi - Gazeta Express
string(40) "ushtrimet-ne-mbremje-sjellin-jetegjatesi"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/05/2023 19:33

Ushtrimet në mbrëmje sjellin jetëgjatësi

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/05/2023 19:33

Ushtrimet në mbrëmje mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes së hershme më shumë sesa stërvitjet në mëngjes ose drekë, sipas një studimi të ri, i cili u bë në shkallë të gjerë me më shumë se 90,000 burra dhe gra në MB.

Studimi në fjalë, i publikuar pak ditë më parë në revistën Nature Communications, mbledh të dhëna për 92,139 burra dhe gra që ranë dakord të mbanin një matës të veçantë (gjurmues aktiviteti) për një javë.

Lexo Edhe:

Bazuar në të dhënat e regjistruara nga sportelet, studiuesit i ndanë vullnetarët sipas asaj se sa shpesh dhe kur lëviznin, kontrolluan të dhënat e vdekshmërisë deri në shtatë vjet pas fillimit të studimit dhe krahasuan modelet e lëvizshmërisë dhe vdekjet.

Burrat dhe gratë që angazhohen më shpesh në aktivitet fizik të moderuar ose të fuqishëm (e barabartë me ecjen e shpejtë) tregohet se jetojnë më gjatë në krahasim me ata që ushtrojnë rrallë.

Ata që ushtrojnë mes orës 11:00. dhe ora 5 pasdite kanë më pak gjasa të vdesin para kohe nga sëmundjet e zemrës ose shkaqe të tjera (përveç kancerit) krahasuar me ata që ushtrojnë para orës 11:00.

Përfitimet e jetëgjatësisë nga ushtrimet në mbrëmje ishin më të forta tek meshkujt dhe të moshuarit. /abcnews.al