Turqia mund të përballet me mungesën më të madhe të ujit ndonjëherë këtë verë - Gazeta Express
string(77) "turqia-mund-te-perballet-me-mungesen-me-te-madhe-te-ujit-ndonjehere-kete-vere"

Turqia mund të përballet me mungesën më të madhe të ujit ndonjëherë këtë verë

Gazeta Express

24/01/2023 23:11

Ndryshimet klimatike kanë qenë një nga çështjet më të rëndësishme që ka prekur botën. Kjo është veçanërisht e vërtetë për Turqinë për shkak të vendndodhjes së saj. Pellgu i Mesdheut, ku ndodhet Turqia, po bëhet më i thatë për shkak të efekteve të ndryshimeve klimatike antropogjene.

Si rezultat, temperaturat mesatare po rriten ngadalë dhe reshjet po pakësohen, duke e përkeqësuar situatën. Ministria e Mbrojtjes së Mjedisit bëri të ditur se një pjesë e Izmirit është përfshirë nga një thatësirë ​​shumë e rëndë, ndërsa pjesa tjetër do të përfshihet edhe nga një thatësirë më ​​e rëndë.

Lexo Edhe:

Temperatura në Izmir është tre gradë Celsius më e lartë se temperatura mesatare e viteve të mëparshme. Ka pasur një rënie të ndjeshme të numrit të ditëve me shi dhe sasisë së shiut për metër katror në İzmir. Numri mesatar i ditëve me shi, të cilat ishin 13 muajin e kaluar, ka rënë në gjashtë deri në shtatë.

Duke theksuar se këtë vit në Turqi do të ketë mungesë uji, eksperti i klimës Doğan Yaşar tha: “Ne patëm dhjetorin dhe janarin më të nxehtë të 52 viteve të fundit pa reshje këtë vit. Nëntori, dhjetori, janari dhe shkurti janë muaj shumë të rëndësishëm për digat, por ne kemi ardhur në fund të janarit dhe ende asgjë, është një problem kaq serioz dhe kjo do të rezultojë në mungesë uji këtë verë, për rrjedhojë në thatësirë ​​e rëndë bujqësore”.

Yaşar tha se ka një problem serioz të menaxhimit të ujit në Turqi dhe së shpejti do të ketë një ligj që do të miratohet në muajt e ardhshëm. Çështja e ujit, veçanërisht ujërave nëntokësore, do të jetë nën kontroll.

“Ujërat nëntokësore duhet t’i përdorim vetëm në vitet e thata, të cilat duhet t’i përdorim sot. Nuk ka misër, sidomos në juglindje. Gruri dhe elbi nuk mund të mbijnë. Të mbjellat mund të shkulen dhe të rimbjellen përsëri. Arsyeja e gjithë kësaj është keqmenaxhimi i burimeve ujore dhe ne fajësojmë ndryshimet klimatike, për fat të keq. Ne jemi fajtorë në vend të kësaj. Duhet të mësojmë se si ta përdorim ujin“, theksoi ai.

“Për fat të keq, Turqia është një nga vendet që do të preken më shumë nga ndryshimet klimatike së bashku me rajonin e Mesdheut dhe vendet që ndodhen pranë bregdetit të Mesdheut si Spanja, Italia dhe Greqia. Nëse vini re, buxheti i ujit për frymë në këto vende është gjithashtu shumë i kufizuar. Prandaj, menaxhimi i ujit është i një rëndësie strategjike në këto vende”, nënvizoi ai. /abcnews.al