Telefonata e Putin me presidentin finlandez, Moska zbulon çfarë u bisedua - Gazeta Express
string(72) "telefonata-e-putin-me-presidentin-finlandez-moska-zbulon-cfare-u-bisedua"

Lajme

Gazeta Express

14/05/2022 14:35

Telefonata e Putin me presidentin finlandez, Moska zbulon çfarë u bisedua

Lajme

Gazeta Express

14/05/2022 14:35

Zbardhen më shumë detaje nga telefonata e presidentit të Finlandës me Vladimir Putin. Sauli Niinistö i ka treguar presidentit rus planet për t’u bashkuar me NATO-n.

Mediat ruse kanë raportuar fjalën e presidentit Putin. Ai i tha Sauli Niinistö-s se aktualisht nuk ka kërcënime për sigurinë e Finlandës dhe se braktisja e statusit neutral të Finlandës do të ishte një gabim.

Lexo Edhe:

Ndryshimi do të dëmtonte marrëdhëniet midis dy vendeve “të cilat për shumë vite janë ndërtuar në frymën e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit të partneritetit dhe kanë qenë të dobishme reciproke”.

Moska e përshkroi bisedën si “një shkëmbim të sinqertë pikëpamjesh”. /abcnews.al