Të rrini ulur shumë, është keq për shëndetin - Gazeta Express
string(43) "te-rrini-ulur-shume-eshte-keq-per-shendetin"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

23/01/2023 20:46

Të rrini ulur shumë, është keq për shëndetin

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

23/01/2023 20:46

Sigurisht, i keni dëgjuar rreziqet e qëndrimit ulur gjatë gjithë ditës, por me shumicën e punëve nuk mund të bëni shumë për këtë, apo jo?

Jo sipas një studimi të ri, i cili shqyrtoi ndikimet e qëndrimit ulur për një kohë të gjatë.

Lexo Edhe:

Pesë minuta ecje e lehtë çdo gjysmë ore mund të ndihmojë në zbutjen e rrezikut të shtuar që vjen me qëndrimin ulur për periudha të gjata të ditës, sipas studimit të botuar të enjten në revistën e Kolegjit Amerikan të Mjekësisë Sportive.

Komuniteti shkencor e ka ditur për dekada se qëndrimi ulur mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve kronike, si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe disa lloje kanceresh, tha Keith Diaz, autori kryesor i studimit dhe asistent profesor i mjekësisë së sjelljes në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Kolumbisë.

Por deri më tani nuk ka pasur udhëzime të qarta për sa kohë mund të uleni dhe sa shpesh duhet të lëvizni.