Tahiri: Adnan Dibrani, deputeti i parë kosovar në Parlamentin Evropian - Gazeta Express
string(68) "tahiri-adnan-dibrani-deputeti-i-pare-kosovar-ne-parlamentin-evropian"

Lajme

Gazeta Express

10/06/2024 8:27

Tahiri: Adnan Dibrani, deputeti i parë kosovar në Parlamentin Evropian

Lajme

Gazeta Express

10/06/2024 8:27

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka njoftuar se Adnan Dibrani ka fituar ulëse në Parlamentin Evropian në zgjedhjet që për disa ditë me radhë.

Tahiri në një postim në “X” ka shkruar se Adnani po bëhet shqiptari i parë nga Kosova i zgjedhur në Parlamentin Evropian.

Lexo Edhe:

“Adnani është nga Mitrovica dhe ka emigruar në Suedi në vitet e 90-ta, ku kishte një angazhim të madh si qytetar aktiv. Ai ishte deputet në Suedi dhe gjithashtu anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës”, ka shkruar Tahiri.

Adnan Dibrani (lindi më 12 shkurt 1985) është anëtar i parlamentit suedez për Social Demokratët. Dibrani u zgjodh në parlamentin suedez në vitin 2014. Ai u zgjodh të përfaqësoj zonën elektorale të Hallandit.

Ai është një ekonomist i trajnuar dhe ka punuar si punonjës i bankës. Në politikë, ai është angazhuar në çështje që lidhen me biznesin e vogël, sigurinë e pacientit, LSS dhe sistemin e taksave.

Gjatë vitit 2010-2014, Adnan Dibrani ishte përgjegjës për pyetjet rreth CSN dhe shëndetit të studentëve për Social Demokratët. Ai është anëtar i bordit të Inspektimit të CSN dhe bordit të Inspektimit të Zyrës Suedeze të Auditimit Kombëtar.

Dibrani është një nga kandidatët e Social Demokratëve për parlamentin Evropian në zgjedhjet e vitit 2019.

Dibrani lindi në Mitrovicë, dhe shkoi si refugjatë në Suedi më 1992.