Si do ta shtrembëronte trupin e njeriut të jetuarit në Mars - Gazeta Express
string(59) "si-do-ta-shtremberonte-trupin-e-njeriut-te-jetuarit-ne-mars"

Mistere

Gazeta Express

08/02/2023 22:18

Si do ta shtrembëronte trupin e njeriut të jetuarit në Mars

Mistere

Gazeta Express

08/02/2023 22:18

E ftohtë, e larë me rrezatim dhe larg nga Toka, jeta në Mars do të tendoste kufijtë tanë mendorë dhe truporë.

Në korrik 1969, ndërsa astronautët e Apollo 11 përgatiteshin të udhëtonin në Hënë, administrata e Nixon përgatiti disa vërejtje të skenarit më të keq në rast se ky mision i rrezikshëm bëhej vdekjeprurës. Deklarata e përgatitur e Nixon, e cila nuk u publikua gjerësisht deri në vitin 1999, ishte e zymtë. Ai falënderoi astronautët për sakrificën e tyre të guximshme, të paraprirë nga një klerik, i cili do të kishte adoptuar të njëjtën procedurë si varrimi në det: duke i lavdëruar shpirtrat e tyre në “më të thellat e thellësive” dhe duke përfunduar me Lutjen e Zotit.

Lexo Edhe:

Fatmirësisht, misioni ishte një sukses, por një presidenti i ardhshëm mund të ketë nevojë të përgatisë një projekt fjalim të ngjashëm nëse njerëzit do të udhëtojnë ndonjëherë në Mars, planeti i katërt në sistemin tonë diellor. Një detyrë e tillë do të ishte edhe më e rrezikshme, dhe shumë, shumë më larg, edhe pse aksionet mund ta bëjnë ende një udhëtim të tillë t’ia vlejë në fund.

Por mbeten shumë pyetje se si të bëhet ky udhëtim apo si të zbuten disa rreziqe, veçanërisht kur bëhet fjalë për mënyrën sesi trupi i njeriut do t’i përgjigjej jetës në Mars. Ndryshimet në gravitetin, rrezet e diellit dhe ekspozimi intensiv ndaj rrezatimit janë disa nga elementët e shumtë vdekjeprurës që presin çdo astronaut që udhëton në Mars. Për shkak se kjo sfidë nuk është provuar kurrë më parë, ka ende shumë variabla të panjohur.

Ne e dimë se udhëtimet në Hënë dhe periudha të gjata në hapësirë, të tilla si ajo që përjeton ekuipazhi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​kanë shkaktuar ndryshime të thella në trupat e astronautëve. Mikrograviteti mund të shkaktojë atrofi të muskujve dhe humbje të densitetit të kockave. Dallimet e presionit midis trurit dhe syrit kur janë në hapësirë ​​mund të shkaktojnë dëmtime të shikimit, si Sindroma Neurookulare e Asociuar me Fluturimin Hapësinor. Larg fushës elektromagnetike të Tokës, rrezatimi jonizues është kudo, i cili jo vetëm mund të shkaktojë kancer, por edhe gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve, rënie të flokëve, dëmtim të trurit dhe ulje të imunitetit. Dhe ndërsa astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës janë të mbrojtur nga rrezatimi i diellit të paktën gjysmën e kohës (kur Toka po e bllokon atë), astronautët e drejtuar për në Mars nuk do të kishin asnjë platformë metaforike plumbi gjatë udhëtimit shtatë-mujor drejt planetit të kuq.

Një përmbledhje e efekteve kancerogjene të hapësirës botuar tetorin e kaluar në revistën Neoplasia vuri në dukje shumë “mistere të pazgjidhura” rreth të kuptuarit tonë të rrezatimit hapësinor dhe rritjes së tumorit, megjithatë ritmi i eksplorimit të hapësirës njerëzore po rritet me shpejtësi.

“Për shkak të vështirësive në simulimin e efekteve të rrezatimit hapësinor, mungesës së të dhënave të sakta dhe dallimeve individuale midis astronautëve si mosha, gjinia dhe sfondi gjenetik, ekziston një pasiguri e madhe në parashikimin e rrezikut të rrezatimit hapësinor”, ​​theksojnë autorët.

NASA, Agjencia Evropiane e Hapësirës, ​​Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore dhe agjenci të tjera hapësinore po punojnë në mënyrë aktive për problemin, duke filluar me serinë e misioneve Artemis. Ndër qëllimet e tjera, ky program hapësinor përpiqet të vendosë një stacion hapësinor rreth hënës, i cili shihet si një lloj terreni testimi për eksplorimin e planetëve të tjerë.

Dr. Kevin Fong, një anesteziolog me qendër në Londër, ka punuar me Zyrën e NASA-s për Përshtatjen Njerëzore dhe Kundërmasat në Qendrën Hapësinore Johnson në Hjuston, duke studiuar eksplorimin afatgjatë të hapësirës njerëzore dhe efektet në trup. Ai beson se eksplorimi i hapësirës dhe shëndeti trupor janë të lidhura thellësisht.

“I njëjti eksplorim që na çon nëpër botë në shekullin e XX-të, dhe më pas nëpër yje, është i njëjti eksplorim që na çon nga brenda për të eksploruar trupin e njeriut. Janë thjesht pjesë të ndryshme, disiplina të ndryshme”, ka thënë Fong për Salon, duke theksuar se mbijetesa e njeriut mund të varet nga eksplorimi i hapësirës së jashtme.

“Është e qartë se nëse doni të eksploroni, duhet të mbijetoni. Por është gjithashtu e vërtetë që nëse doni të mbijetoni, duhet të eksploroni”, ka thënë ai.