Shkencëtarët zbulojnë sinjalet e trurit për dhimbje kronike - Gazeta Express
string(59) "shkencetaret-zbulojne-sinjalet-e-trurit-per-dhimbje-kronike"

Shneta tjera

Gazeta Express

23/05/2023 19:54

Shkencëtarët zbulojnë sinjalet e trurit për dhimbje kronike

Shneta tjera

Gazeta Express

23/05/2023 19:54

Sinjalet e trurit që zbulojnë se sa dhimbje ka një person janë zbuluar nga shkencëtarët të cilët thonë se ky është një hap drejt trajtimeve të reja radikale për njerëzit që jetojnë me dhimbje kronike.

Është hera e parë që studiuesit kanë deshifruar aktivitetin e trurit që qëndron në themel të dhimbjes kronike te pacientët.

Lexo Edhe:

“Ajo që kemi mësuar është se dhimbja kronike mund të gjurmohet dhe parashikohet me sukses në botën reale, ndërsa pacientët janë duke ecur me qenin ose në shtëpi, kur zgjohen në mëngjes dhe kur vazhdojnë jetën e tyre.” tha Prasad Shirvalkar, një neurolog.

Një “ epidemi e heshtur ” e dhimbjes kronike prek gati 28 milionë të rritur vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, që do të thotë se gati 44% e popullsisë kanë përjetuar dhimbje për të paktën tre muaj pavarësisht mjekimit ose trajtimit.

Shkaqet janë të shumëfishta, duke filluar nga artriti, kanceri dhe problemet e shpinës deri te diabeti, goditjet në tru dhe endometrioza.

Për studimin e fundit, studiuesit implantuan elektroda në mënyrë kirurgjikale në katër pacientë me dhimbje kronike të pazgjidhshme pas një goditjeje ose humbjes së një gjymtyre.

Pajisjet i lejuan pacientët të regjistronin aktivitetin në dy rajone të trurit – korteksin anterior cingulate (ACC) dhe korteksin orbitofrontal (OFC) – me shtypjen e një butoni në një celular në distancë.

Disa herë në ditë, vullnetarëve iu kërkua të plotësonin anketa të shkurtra mbi forcën dhe llojin e dhimbjes që po përjetonin, dhe më pas të regjistronin fotografi të aktivitetit të tyre të trurit.

Ekipi zbuloi se aktiviteti shumë i ndryshëm i trurit shoqëroi dhimbje akute ose afatshkurtër, si ajo e prodhuar nga një objekt i nxehtë që prek lëkurën.

Gjetja mund të shpjegojë, të paktën pjesërisht, pse qetësuesit janë më pak efektivë për dhimbjet kronike sesa goditja e shkurtër e agonisë nga një gisht i shpuar.

Gjetjet mund të kenë një ndikim të menjëhershëm në provat klinike që po hetojnë një procedurë të quajtur stimulim i thellë i trurit për të kontrolluar dhimbjen kronike. Stimulimi i thellë i trurit dërgon pulse elektrike në tru për të prishur sinjalet problematike. /Shqip.com