Shkencëtarët zbulojnë çfarë ndodh me trurin e njeriut në momentin që është duke vdekur - Gazeta Express
string(86) "shkencetaret-zbulojne-cfare-ndodh-me-trurin-e-njeriut-ne-momentin-qe-eshte-duke-vdekur"

Shkencëtarët zbulojnë çfarë ndodh me trurin e njeriut në momentin që është duke vdekur

Mistere

Gazeta Express

20/06/2022 23:35

Për herë të parë ne kemi kapur një paraqitje të shkurtër të asaj se si duken valët e trurit të njeriut tek një person që po vdes.

Pas një rënieje, një mashkull 87-vjeçar shkoi në dhomën e urgjencës dhe u përkeqësua me shpejtësi ndërsa ishte i lidhur me një aparat elektroencefalograf (EEG) që kapte valët e tij të trurit teksa kalonte nga një atak në zemër.

Lexo Edhe:

Kjo nuk është hera e parë që ne kemi parë aktivitetin e trurit te një person që po vdes – disa pacientë të cilëve u është hequr sigurimi i jetës kanë bërë regjistrime të thjeshtuara EEG, megjithëse ato janë kufizuar në sinjalet e korteksit frontal.

Megjithatë, ky është rasti i parë i regjistrimeve të detajuara që mund të jenë në gjendje të hedhin pak dritë mbi atë që përjetojmë kur vdesim.

“Për dekada njerëzit kanë raportuar episode të kthjelltësisë paradoksale dhe vetëdijes së shtuar në lidhje me vdekjen.

Kjo është intriguese pasi kjo duket se po ndodh në zonat e trurit që po mbyllen në lidhje me vdekjen”, thotë Dr. Sam Parnia, drejtor i kujdesit kritik dhe kërkimit të ringjalljes në NYU Langone.

“Megjithëse, në të kaluarën, ishte supozuar se këto mund të jenë thjesht anekdota, anketat e popullsisë kanë treguar se ky fenomen ndodh në rreth 10 për qind të popullsisë [duke sugjeruar] se rreth 800 milionë njerëz jetojnë me këtë”, thotë Parnia për Popular.