“Shisnin” varre në Tufinë, certifikata Covid-i, banesa tërmeti e kredi, 8 në pranga! Skema që përdorte Drejtori dhe punonjësit - Gazeta Express
string(120) "shisnin-varre-ne-tufine-certifikata-covid-i-banesa-termeti-e-kredi-8-ne-pranga-skema-qe-perdorte-drejtori-dhe-punonjesit"

Shqiperi

Gazeta Express

06/07/2022 11:50

“Shisnin” varre në Tufinë, certifikata Covid-i, banesa tërmeti e kredi, 8 në pranga! Skema që përdorte Drejtori dhe punonjësit

Shqiperi

Gazeta Express

06/07/2022 11:50

Tetë persona, mes tyre edhe Drejtori i varrezave të Tufinës, Eliodor Ndini kanë rënë në prangat e policisë këtë të mërkurë gjatë një operacioni të Prokurorisë së Tiranës dhe Krimit Ekonomik për abuzime me tenderin e varrezave. Të ndaluarit akuzohen për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Korrupsioni u zbulua pas infiltrimit të një punonjësi policie, i cili kishte bërë kërkesë për një varr dhe iu kërkua 800 Euro. Për zhvillimin e operacionit janë përdorur metoda special hetimi, përgjime, vëzhgime etj. Gjatë përgjimeve janë evidentuar gjithashtu raste të shpërdorimit të detyrës lidhur me tenderin e varrezave.

Lexo Edhe:

LEXO EDHE: Dosja “Tufina”, si ju shit varri 800 mijë lekë agjentit të policisë që u shtir se i vdiq halla në Gjermani

Të arrestuarit dhe të shpallurit në kërkim

– Eliodor Ndini, 32 vjeç, me detyrë Drejtor i Agjencisë së Shërbimeve Funerale të Bashkisë Tiranë, për veprat penale “Korrupsioni pasiv i punonjësve që ushtrojnë funksione publike”, “Ushtrimi i ndikimit i paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”;

– Xhemal Mena, 61 vjeç, me detyrë punonjës i Sektorit të Varrezave Tufinë, në Agjencinë e Shërbimeve Funerale të Bashkisë Tiranë, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”;

LEXO EDHE: Arrestimi i drejtorit të Tufinës, Veliaj: Kush i bën varrin tjetrit, bie vetë brenda

– Latif Shehu, 63 vjeç, me detyrë punonjës i Sektorit të Varrezave Tufinë, në Agjencinë e Shërbimeve Funerale të Bashkisë Tiranë, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”;

– Gazment Daja, 49 vjeç, me detyrë punonjës i Sektorit të Varrezave Tufinë, në Agjencinë e Shërbimeve Funerale të Bashkisë Tiranë, për veprën penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”;

– Bujar Lica, 66 vjeç, për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”;

– Alban Ajazi, 28 vjeç, për veprat penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike dhe “Korrupsioni pasiv i punonjësve që ushtrojnë funksione publike”;

– Endrin Milla, 37 vjeç, për “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Korrupsion aktiv i punonjësve që ushtrojnë funksione publike”;

– Fatjon Gjonaj, 24 vjeç, për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”. 

Gjithashtu, u proceduan penalisht në gjendje të lirë shtetasit Roza Ndoj, 44 vjeçe dhe Julian Çuka, 31 vjeç, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”. Në vijim të veprimeve u shpallën në kërkim shtetasit Shaqir Nika dhe Fabjon Gjonaj.

Nga hetimet dyshohet se këta persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kundrejt shpërblimit nga 30.000 deri 50.000 lekë të rinj, duke shpërdoruar detyrën, kanë siguruar vendvarrime për shtetas të ndryshëm, në varrezat e Tufinës.

Gjithashtu, nga këqyrja e aparateve celulare të tyre dyshohet se nëpërmjet ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj funksionarëve të sektorëve të tjerë, mundësonin nxjerrjen e lejeve të ndërtimit dhe rindërtimit, nga institucionet përgjegjëse, për banesat e dëmtuara nga tërmeti, kundrejt pagesës 200.000 lekë të rinj; nxjerrjen e certifikatave të pronësisë pranë ASHK-së; përfitimin e certifikatave të vaksinimit kundër Covid-19, kundrejt pagesës 30.000 lekë të rinj, si dhe përfitimin e kredisë të butë pranë bashkisë Tiranë.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

/Express