“Sharlatanët në media”, Agim Vinca tregon pse nisi peticioni për gjuhën shqipe - Gazeta Express
string(75) "sharlatanet-ne-media-agim-vinca-tregon-pse-nisi-peticioni-per-gjuhen-shqipe"

“Sharlatanët në media”, Agim Vinca tregon pse nisi peticioni për gjuhën shqipe

Lajme

Gazeta Express

21/02/2024 21:13

Një grup intelektualësh në Shqipëri, ku renditen: Rexhep Qosja, Fatos Tarifa, Bamir Topi, Xhevat Lloshi, Pëllumb Xhufi etj, i kanë kërkuar mediave që të ndërhyjë në një fenomen që po shikohet në ekranet shqiptare.

Ndalimi i tyre sipas iniciatorëve synon që ta mbrojë gjuhën dhe kulturën shqipe, sidomos nga  pellazgologëve.

Lexo Edhe:

Agim Vinca, profesor, një nga nënshkruesit e peticionit, ka thënë se disa persona po dalin në ekrane me “dije të zymta” dhe po kontestojnë albanologët që janë kredibilë, që sipas tij dëmtojnë gjuhën e kulturën shqiptare.

“Ky peticionka dy mesazhe për mendimin tim, e para është gjendja e gjuhës shqipe në jetën tonë në përgjithësi, në sistemin arsimor, ne institucione. Sharlatan është për disa të quajtur shkencëtarë që kanë dalur viteve të fundit që kontestojnë rezultatet kryesore të Eqrem Çabejt dhe albanologeve të tjerë. Jo pse këta janë të paprekshëm e të pagabueshëm por sepse këta paraqiten me dije shumë amatoreske, shumë të gjymta”, ka thënë ndër tjerash ai në “Pressing” të T7.