Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari - Gazeta Express
string(51) "rrezohet-qeveria-e-kryeministrit-petkov-ne-bullgari"

Shqiperi

Gazeta Express

22/06/2022 18:47

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Petkov në Bullgari

Shqiperi

Gazeta Express

22/06/2022 18:47

Rrëzohet qeveria e kryeministrit Kiril Petkov në Bullgari. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi pas mocionit të mosbesimit nga ana e opozitës,  ku u votua me 123 vota pro shkarkimit nga 116 që ishin kundër dhe asnjë abstenim.

Ky vendim vjen fill pasi Bullgaria u tërhoq sot nga veto ndaj Maqedonisë së Veriut, për të ecur përpara me hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Lexo Edhe:

Tashmë Bullgaria do të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme./Express