Rada Trajkoviq me retorikë të Vuçiqit, e krahason Kurtin me presidentin e Azerbajxhanit - Gazeta Express
string(86) "rada-trajkoviq-me-retorike-te-vuciqit-e-krahason-kurtin-me-presidentin-e-azerbajxhanit"

Rada Trajkoviq me retorikë të Vuçiqit, e krahason Kurtin me presidentin e Azerbajxhanit

Lajme

Gazeta Express

21/09/2023 14:06

Rada Trajkoviq, këshilltarja e ministrit për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, ka krahasuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Trajkoviqi, përmes një shkrimi në rrjetin social “X” (ish-Twitter), ka thënë se Kurti dëshironte të ishte si presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, por sipas saj, ajo frikësohet se Kurti po shkon rrugës së presidentit të Azerbajxhanit, Aliyev.

Lexo Edhe:

“Arrestimi i koordinuar me serbët anekënd Kosovës janë eskalim i qartë dhe i vetdijshëm i destabilizimit të komunitetit tonë” konsideron këshilltarja në ministrinë për kthim Rada Trajkovic, pas arrestimit të tre serbëve të tjerë që dyshohen për krime lufte.

Trajkoviq e cilësoi kryeministrin Kurti si një lider autoritar, duke e ndërlidhur me liderin azerbajxhanas Ilhan Aliev, tani që është në cikël konflikti me Armeninë. Fillimisht e përdori edhe talljen që presidenti serb Aleksandart Vuciq e përdorë për kryeministrin Kurti, ‘se dëshiron të duket si Zelensky’.

“Kurti dëshironte të jetë Zelensky, por frikësohem se i ka hyrë rrugës së Aliev” konsideron Trajkoviq.