Piramida 25,000 vjeçare me ‘dhoma të fshehta’ mund të mos jetë ndërtuar nga njerëzit, thonë arkeologët - Gazeta Express
string(98) "piramida-25000-vjecare-me-dhoma-te-fshehta-mund-te-mos-jete-ndertuar-nga-njerezit-thone-arkeologet"

Piramida 25,000 vjeçare me ‘dhoma të fshehta’ mund të mos jetë ndërtuar nga njerëzit, thonë arkeologët

Mistere

Gazeta Express

08/12/2023 21:29

Një piramidë e kontestuar së fundi, e cila daton prej 25,000 vjet më parë, mund të mos jetë ndërtuar nga njerëzit, ose nga njerëz me teknologji të panjohura më parë, thonë studiuesit për strukturën gjigante e misterioze në Indonezi.

Një studim i kryer në ‘piramidën’ e Gunung Padang thuhet se ka gjetur prova të aktivitetit njerëzor aty që daton prej mijëra vjetësh, madje më të vjetra sesa piramidat e njohura.

Lexo Edhe:

Autorët e studimit shkruanin: “Analizat radiokarbonike nga toka organike kanë zbuluar faza të shumta ndërtimi që datojnë mijëra vjet më parë, deri në epokën e paleolitit.

“Studimet tregojnë se Gunung Padang nuk është një kodër natyrale por një konstruksion në formë piramide”.

Ndërsa të tjerë arkeologë kanë reaguar ndaj deklaratës duke thënë se ‘piramida’ mund të mos jetë ndërtuar nga njerëz.

Askush nuk përmendi “alienë” por teoritë e ngritura thonin se struktura nuk ishte ndërtuar nga njerëzit pasi ‘nuk ishte ndërtuar nga askush’, shkruan rrjeti “Unilad”.

Por megjithë provat e zbuluara qe tregojnë ndryshe, ka mundësi serioze që “piramida” të jetë formuar në mënyrë natyrale.

Ky është shpjegimi që zyrtarët japin dhe për struktura të tjera të ngjashme nëpër botë, si për shembull, një mal në Antarktikë që citohet si provë e piramidave, pasi maja e saj del nga akulli dhe cepat i duken ende të mprehtë, megjithë mijëra vjet stuhi në Antarktikë.

Arkeologu Flint Dibble i Universitetit të Cardiff në Uells, tha për revistën Nature se struktura mund të jetë formuar vetë, megjithë provat që sugjerojnë të kundërtën.

Gjithsesi asnjë nga zbulimet nuk fliste për aftësitë e shkëlqyera të ndërtimit të atyre që e kanë ndërtuar ‘piramidën’.

Kjo nuk do të thotë se njerëzit e lashtë nuk ishin të aftë për gjëra të jashtëzakonshme, edhe pse në këtë rast thuhet se struktura është një vepër e natyrës dhe jo e njeriut.