Petkoviq pas takimit me Lajçak: Asociacioni, rruga e vetme për normalizim me Kosovën - Gazeta Express
string(82) "petkoviq-pas-takimit-me-lajcak-asociacioni-rruga-e-vetme-per-normalizim-me-kosoven"

Lajme

Gazeta Express

19/06/2024 23:05

Petkoviq pas takimit me Lajçak: Asociacioni, rruga e vetme për normalizim me Kosovën

Lajme

Gazeta Express

19/06/2024 23:05

Shefi i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq tha se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është e vetmja rrugë përpara përmes së vilës mund të arrihet normalizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Këto komente, Petkoviq i bëri në profilin e tij në Instagram, pas një takimi që ka zhvilluar me emisarin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në Beograd.

Lexo Edhe:

Tutje, Petkoviq tha se me emisarin special ka biseduar për “një sërë veprimesh ekslauese në dëm të popullit serb” në Kosovë të cilat, sipas tij, “çdo ditë po i ndërmerr” kryeministri Albin Kurti.

“Me Ndërmjetësin Special të BE-së për Dialogun, @miroslav.lajcak, fola për situatën politike dhe të sigurisë në Kosovë në dritën e lëvizjeve të shumta përshkallëzuese në dëm të popullit serb që Albin Kurti kryen në baza ditore. I përcolla atij vendosmërinë e fortë të Beogradit për të vazhduar dialogun në të cilin është e mundur të kërkohen kompromise dhe zgjidhje të qëndrueshme në zonën e Kosovës, në krahasim me veprimet njëanshme dhe të dhunshme që Prishtina ka përdorur. Formimi i Bashkësisë së Komunave Serbe, siç është rënë dakord në Bruksel, mbetet rruga e vetme përpara me të cilën është e mundur të arrihet normalizimi i marrëdhënieve. Dhe ne nuk do të biem pre e trukeve dhe përpjekjeve për të manipuluar”, shkroi Petkoviq.

Lajçaku gjatë ditës në Beograd u takua edhe me presidentin e këtij vendi, Alleksandar Vuçiq dhe me ministrin e Jashtëm serb, Marko Gjuriq.

Në Serbi, ai shkoi pas takimeve që i zhvilloi në Kosovë një ditë më parë me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, me përfaqësues ndërkombëtarë të akredituar në Kosovë, si dhe me komandantin e KFOR-it, Ozkan Ulutash.