Përfitimet shëndetësore të arrave - Gazeta Express
string(35) "perfitimet-shendetesore-te-arrave-2"

Shqiperi

Gazeta Express

03/02/2023 18:34

Përfitimet shëndetësore të arrave

Shqiperi

Gazeta Express

03/02/2023 18:34

Arrat janë jashtëzakonisht ushqyese për trupin. Ato janë të pasura me acide yndyrore esenciale , proteina, fibra dhe përbërës të tjerë.

Arrat e pakripura janë një rostiçeri perfekte, e cila do ta forcojë trupin tuaj me një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyese, ndryshe nga ushqimet e tjera, ndërsa gjithashtu përmban një përzierje të pasur vitaminash dhe mineralesh.

Lexo Edhe:

Mundohuni të përfshini arrat në dietën tuaj. Konsumimi i rregullt, kur bëhet me moderim (një grusht i vogël në ditë), është një alternativë për një dietë të ekuilibruar dhe mund të përmirësojë shëndetin tuaj. Më poshtë janë disa nga përfitimet e tyre të rëndësishme:

Plot me antioksidantë

Arrat janë veçanërisht të pasura me antioksidantë. Hulumtimet kanë zbuluar se ata luftojnë radikalet e lira në mënyrë më efektive sesa peshqit. Në mënyrë të veçantë, antioksidantët që gjenden në arrat dhe bajamet mund të mbrojnë yndyrnat delikate në qelizat tuaja nga oksidimi. Një studim tjetër tregoi se dy deri në tetë orë pas ngrënies së pekanit kishte një rënie të niveleve të kolesterolit “të keq” LDL.

Ndihmojnë në rënien në peshë

Megjithëse arrat janë ushqime me kalori të lartë, është vërejtur se ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës . Studimet kanë treguar se ngrënia e bajameve nxit humbjen e peshës. Në fakt, në një studim të bërë tek gratë mbipeshë, u zbulua se ato që konsumonin bajame humbën pothuajse tre herë më shumë peshë.

I pasur me fibra

Edhe pse trupi ynë nuk mund të tresë dhe asimilojë fibrat bimore, bakteret që jetojnë në zorrën e trashë munden. Shumë lloje të fibrave veprojnë si probiotikë për zorrët. Bakteret e zorrëve fermentojnë fibrën dhe e shndërrojnë atë në acide yndyrore të dobishme me zinxhir të shkurtër (SCFAs). Këto acide yndyrore kanë përfitime të fuqishme, duke përfshirë përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe reduktimin e rrezikut të diabetit dhe obezitetit.

Ata “mundin” diabetin e tipit 2

Diabeti i tipit 2 dhe sindroma metabolike janë dy gjendje të lidhura ngushtë. Arrat janë të ulëta në karbohidrate dhe nuk rrisin ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak . Një studim ka treguar se personat me sindromë metabolike që kanë konsumuar vetëm 25 g. kikirikët dy herë në ditë për 12 javë treguan një ulje prej 9% të sheqerit në gjak.