Për herë të parë, Teleskopi James Webb mat temperaturën e ekzoplanetit shkëmbor - Gazeta Express
string(78) "per-here-te-pare-teleskopi-james-webb-mat-temperaturen-e-ekzoplanetit-shkembor"

Mistere

Gazeta Express

28/03/2023 22:54

Për herë të parë, Teleskopi James Webb mat temperaturën e ekzoplanetit shkëmbor

Mistere

Gazeta Express

28/03/2023 22:54

Teleskopi Hapësinor James Webb ka matur për herë të parë temperaturën e një ekzoplaneti shkëmbor, duke zbuluar se një “kushëriri” i Tokës ka shumë të ngjarë të ketë mungesë atmosfere, thanë studiuesit të hënën.

Kur sistemi Trappist-1 u zbulua në vitin 2017, astronomët ishin të emocionuar me perspektivën se disa nga shtatë planetët shkëmborë, të cilët janë afërsisht të ngjashëm me Tokën në madhësi dhe masë mund të jenë të banueshëm.

Lexo Edhe:

Vetëm 40 vjet dritë nga Toka, planetët orbitojnë shumë më afër yllit të tyre xhuxh të kuq tepër të ftohtë sesa planetët shkëmborë në Sistemin tonë Diellor. Por ylli i tyre jep shumë më pak energji se Dielli ynë.

Sistemi bëri një objektiv të qartë për vështrimin e teleskopit Webb, i cili ka sjellur shumë zbulime shkencore që nga lëshimi i vëzhgimeve të tij të para në korrik të vitit të kaluar.

Astronomët u fokusuan në Trappist-1b, planeti më i afërt me xhuxhin e kuq, sepse ishte më i lehtë për t’u dalluar.

Instrumenti me infra të kuqe të mesme të Webb (MIRI) mati ndryshimin e shkëlqimit kur planeti lëvizte pas yllit të tij, në atë që njihet si një eklips dytësor.

“Pak para se të zhduket pas yllit, planeti lëshon dritën më të madhe sepse tregon pothuajse ekskluzivisht anën e tij të ditës”, tha për AFP Elsa Ducrot, një bashkëautore e një studimi të ri të botuar në revistën Nature.

Duke llogaritur shkëlqimin e yllit, studiuesit llogaritën se sa dritë infra të kuqe po lëshonte planeti.

Prandaj, instrumenti MIRI ishte në gjendje të vepronte si “një termometër gjigant pa prekje”, tha NASA në një deklaratë.

Temperatura e ditës së planetit u përcaktua të ishte 230 gradë Celsius “pothuajse perfekte për të pjekur pica,” shtoi NASA.

Komisioni i Energjisë Atomike të Francës (CEA) tha se nxehtësia nuk u rishpërnda në të gjithë këtë “kushëri” të Tokës, një rol që normalisht sigurohet nga një atmosferë.

Prandaj, shkencëtarët arritën në përfundimin se Trappist-1b “ka pak ose aspak atmosferë”, tha Ducrot, një astrofizikan i CEA. Ajo theksoi se gjatësitë e tjera të valëve do të duhet të analizohen për të konfirmuar rezultatin.

Por ishte e sigurt që atmosfera nuk përmbante dioksid karboni, sepse kjo do të kishte thithur një pjesë të dritës, shtoi ajo.

Teleskopi Hapësinor Spitzer nuk ishte në gjendje të gjurmonte një atmosferë në Trappist-1b pavarësisht se kishte vëzhguar 28 eklipse dytësore, tha Ducrot.

“James Webb e pa atë në një eklips të vetëm!”

Aftësia për të analizuar atmosferat e mundshme të ekzoplaneteve të tilla shkëmbore hap “një epokë të re” në studimin e planetëve jashtë Sistemit tonë Diellor, shtoi ajo.

Dihej tashmë se Trappist-1b është i pabanueshëm, pasi është shumë afër yllit të tij.

Por Trappist-1e, Trappist-1f dhe Trappist-1g mendohet të jenë të gjithë në atë që quhet “zona e argjendarit”.

Planetët në këtë zonë kanë një temperaturë të moderuar e cila mund të mbështesë ujin e lëngshëm, i konsideruar thelbësor për jetën kudo.