Për herë të parë në histori, ngrin edhe “Liqeni i ngrohtë” - Gazeta Express
string(57) "per-here-te-pare-ne-histori-ngrin-edhe-liqeni-i-ngrohte-3"

Për herë të parë në histori, ngrin edhe “Liqeni i ngrohtë”

Mistere

Gazeta Express

23/01/2023 23:24

Edhe liqeni më i ngrohtë në veri të Kirgizistanit, Isyk-Kul, ka ngrirë për shkak të të ftohtit ekstrem dhe temperaturave disa gradë nën zero.

Liqeni njihet gjerësisht nga vendasit, por edhe të huajt që e vizitojnë, si “Liqeni i ngrohtë”, emër që i është vendosur pikërisht sepse ujërat e tij, edhe në dimrin më të egër, nuk ngrijnë, falë thellësisë dhe ngrohtësisë natyrale të ujit.

Lexo Edhe:

Banorët thanë se kjo ishte hera e parë që e panë liqenin të ngrijë.

Isyk-Kul është liqeni i 7 më i thellë në botë, i 10 për nga volumi dhe i dyti liqen i kripur në Detin Kaspik.