Një vorbull në sipërfaqen e Diellit po i habit shkencëtarët - Gazeta Express
string(59) "nje-vorbull-ne-siperfaqen-e-diellit-po-i-habit-shkencetaret"

Një vorbull në sipërfaqen e Diellit po i habit shkencëtarët

Mistere

Gazeta Express

08/02/2023 22:55

Astronomët janë magjepsur nga një vorbull që është shfaqur pranë polit verior të Diellit tonë, por ende nuk ka asnjë shpjegim për origjinën e saj.

Dielli nuk pushon kurrë së na befasuar dhe shembulli i fundit i kësaj është vorbulla e pabesueshme diellore e vëzhguar nga shkencëtarët e NASA-s. Kjo pamje e pazakontë është rezultat i plazmës së Diellit, i cili u nda nga sipërfaqja dhe më pas u rrotullua si një tornado rreth polit verior të yllit tonë, duke i lënë shkencëtarët të habitur.

Lexo Edhe:

Kjo ngjarje e mahnitshme u theksua nga Tamita Skov, një shkencëtare kërkimore në Korporatën jofitimprurëse Aerospace dhe një edukatore fituese e çmimeve, e cila ndau një video nga Observatori Dinamik Diellor i NASA-s në llogarinë e saj në Twitter.

Vetë vorbulla u shfaq mbi gjerësinë gjeografike të Diellit prej 55 gradësh, por kjo nuk është hera e parë që komuniteti shkencor e vë re këtë fenomen të rrallë. Scott McIntosh, një fizikant diellor dhe zëvendësdrejtor në Qendrën Kombëtare për Kërkimet Atmosferike, tha se vorbulla diellore shfaqet në të njëjtin vend gjatë çdo cikli diellor. Megjithatë, kjo është hera e parë që astronomët shohin një vorbull të këtij kalibri, i cili ka habitur shumë në komunitetin shkencor.

Dielli ndjek një cikël aktiviteti 11-vjeçar dhe sipas McIntosh, vorbulla është shfaqur në rreth 55 gradë gjerësi gjeografike gjatë çdo cikli diellor që kur u bënë vëzhgimet e yllit tonë. Edhe pse ende nuk ka një shpjegim se pse ndodh, astronomët besojnë se ky fenomen lidhet me mënyrën se si Dielli e ndryshon fushën e tij magnetike.

McIntosh thotë se shumë astronomë kanë pyetur veten se pse vorbulla shfaqet në atë vend, më pas lëviz drejt polit dhe zhduket, duke e përsëritur këtë proces çdo disa vjet, por ende nuk ka përgjigje.

Megjithatë, ne shpresojmë që projektet e ardhshme, si Solar Orbiter që do të nisë nga Agjencia Evropiane e Hapësirës, ​​do t’i ndihmojnë shkencëtarët ta kuptojnë më mirë këtë fenomen, sepse të kuptuarit e aktivitetit diellor mund të na mbrojë nga stuhitë diellore jashtëzakonisht të rrezikshme.