Një sërë përfitimesh nga ngrënia e hudhrës - Gazeta Express
string(42) "nje-sere-perfitimesh-nga-ngrenia-e-hudhres"

Një sërë përfitimesh nga ngrënia e hudhrës

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/12/2023 22:08

Edhe pse është shumë e shëndetshme, shumë njerëz ende e shmangin ngrënien e hudhrës për shkak të erës së saj.

Megjithatë, kur jemi të pushtuar nga viruset, trupi duhet të forcohet dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është gjumi cilësor, ushqimi, aktiviteti fizik dhe sigurisht – ilaçet natyrale.

Lexo Edhe:

Rekomandohet të hani gjashtë thelpinj hudhre të paktën një herë në javë, sepse ndikon mirë në zemër.

Çfarë ndodh pasi hamë hudhër

Gjatë orës së parë: Hudhra tretet në stomak dhe bëhet ushqim ideal për organizmin.

Katër orë pas ngrënies: Ndihmon në luftimin e baktereve dhe viruseve ekzistuese.

Gjashtë orë pas ngrënies: Aktivizohet procesi i djegies së yndyrave të depozituara në trup.

Pas shtatë orësh: Hudhra ka një efekt antibakterial në qarkullimin e gjakut.

Lista me përfitimet e organizmit nga hudhra

Eat This, Not That! liston pesë nga përfitimet e shumta pas konsumimit të hudhrës:

1. Ulje e shtypjes së rritur të gjakut

2. Zvogëlim i nivelit të kolesterolit

3. Mund ta zbutë dhimbjen nga dhëmbi

4. Mund ta zvogëlojë rrezikun nga kanceri

5. Përforcon sistemin imunitar