Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi - Gazeta Express
string(65) "nje-helikopter-i-vogel-robotik-dergoi-mesazhin-e-fundit-nga-marsi"

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Mistere

Gazeta Express

18/04/2024 22:00

Helikopteri robotik Ingenuity i NASA-s për eksplorimin e Marsit, të cilin agjencia hapësinore amerikane e dërgoi në planet në shkurt të vitit 2021, ka dërguar mesazhin e fundit në Tokë dhe tani do të shërbejë si një njësi fikse për të mbledhur të dhëna për sipërfaqen e Planetit të Kuq.

Në vitin 2021, Ingenuity u bë anija e parë kozmike me fuqi që u ul në një planet tjetër, duke dëshmuar se është e mundur të fluturosh në atmosferën marsiane, ku dendësia e ajrit është shumë e hollë në krahasim me atë të Tokës.

Ingenuity peshon vetëm 1.8 kg dhe duket më shumë si një dron. Është një anije me energji diellore që i ngjan një kutie me katër këmbë dhe dy rotorë dhe bëri fluturimin e saj të parë revolucionar në prill 2021, duke qëndruar pezull në një lartësi prej rreth një metër mbi sipërfaqen e Marsit për plot 39 sekonda. NASA e krahasoi atë arritje me fluturimin historik të vëllezërve Wright në Tokë në 1903.

Fillimisht, NASA planifikoi një mision 30-ditor në të cilin helikopteri supozohej të fluturonte vetëm pesë herë, por ai u zhvillua në një përpjekje shkencore pothuajse trevjeçare me 72 fluturime që mbulonin një distancë 14 herë më të madhe se sa ishte planifikuar fillimisht. Deri më tani, Ingenuity ka përshkuar gjithsej rreth 17 kilometra dhe ka fluturuar në një lartësi prej 24 metrash. Ai mbërriti në Mars në shkurt 2021 me roverin Perseverance.

“Lamtumirë,” shkroi ekipi i Ingenuity në platformën X. “Ekipi i Ingenuity mori mesazhin e fundit të një helikopteri robotik që tani do të shërbejë si një platformë testimi dhe do të mbledhë të dhëna që mund të kontribuojnë për eksploruesit e ardhshëm të Planetit të Kuq”.

Jetëgjatësia e Ingenuity është e mahnitshme, veçanërisht duke pasur parasysh se ai duhej të mbijetonte netët e ngrira në Mars, duke u ngrohur me panele diellore që mbushnin bateritë e tij gjatë ditës.

Ingenuity u përball me një “ulje emergjente” gjatë fluturimit të tij të parafundit dhe humbi kontaktin me roverin Perseverance gjatë zbritjes së tij përfundimtare më 18 janar. Megjithëse kontakti u bë të nesërmen, imazhet zbuluan dëmtime në një nga tehet e rotorit të fibrës së karbonit, ndoshta për shkak të ndikimit në sipërfaqen e Marsit.

NASA njoftoi të hënën se po kërkon mënyra për t’i kthyer në Tokë gurët e mbledhur nga Perseverance në Mars sa më shpejt dhe më lirë të jetë e mundur, veçanërisht pas kritikave për fondet e shpenzuara për misionin.