NASA thotë se një tërmet i madh ka lëkundur Marsin - Gazeta Express
string(50) "nasa-thote-se-nje-termet-i-madh-ka-lekundur-marsin"

NASA thotë se një tërmet i madh ka lëkundur Marsin

Mistere

Gazeta Express

11/05/2022 1:21

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) njoftoi se laboratori gjeologjik robotik statik InSight ka zbuluar në Mars tërmetin më të madh të vërejtur ndonjëherë në një planet tjetër, me magnitudë 5 të shkallës Rihter.

Tërmeti u regjistrua më 4 maj dhe është më i madhi.

Lexo Edhe:

Të paktën 1313 tërmeteve janë regjistruar në planetin e kuq që nga nëntori 2018, kur InSight u ul në Mars.

Tërmeti më i madh i mëparshëm marsian ishte 4.2 në shkallën Rihter dhe u zbulua më 25 gusht 2021.