NASA lëshon raketën e parë nga porti hapësinor komercial australian - Gazeta Express
string(67) "nasa-leshon-raketen-e-pare-nga-porti-hapesinor-komercial-australian"

Mistere

Gazeta Express

27/06/2022 22:41

NASA lëshon raketën e parë nga porti hapësinor komercial australian

Mistere

Gazeta Express

27/06/2022 22:41

NASA ka lëshuar me sukses një raketë nga Territori Verior i largët i Australisë, duke bërë lëshimin e komercial të agjencisë jashtë Shteteve të Bashkuara.

Sipas Equatorial Launch Australia (ELA), zhvilluesi, pronari dhe operatori i qendrës, raketa shpërtheu në mesnatën e kaluar të së hënës nga Qendra Hapësinore e Arnhem në Rrafshnaltën Dhupuma, pranë qytezës Nhulunbuy.

Ngjarja e së hënës gjithashtu bëri histori për Australinë si nisja e parë komerciale në hapësirë në vend.

Ai ishte i pari nga tre lëshimet, me dy të tjera të planifikuara për 4 korrik dhe 12 korrik.

Këto do të kryejnë studime astrofizike që mund të bëhen vetëm nga hemisfera jugore, sipas NASA-s.

Michael Jones, kryetar ekzekutiv dhe CEO i grupit të ELA, tha se ishte një natë historike.

“Ne kurrë nuk mund të kishim ëndërruar të kishim një partner kaq mbështetës, me përvojë dhe profesionist si NASA. Ata kanë qenë jashtëzakonisht bujarë duke na ndihmuar në këtë rrugëtim…”, tha Jones në një deklaratë.