Marca zbulon kontratën dhe marrëveshjen e Realit me Manchesterin për Casemiron - Gazeta Express
string(78) "marca-zbulon-kontraten-dhe-marreveshjen-e-realit-me-manchesterin-per-casemiron"

Marca zbulon kontratën dhe marrëveshjen e Realit me Manchesterin për Casemiron

Futboll

Gazeta Express

19/08/2022 19:59

Braziliani pritet që një lidh një kontratë katër vjeçare me mundësi zgjatje edhe për një vit plus

Ende nuk është zyrtare, por tani është një fakt i pranuar tek të gjithë ata që janë të kyçur në këtë gjë: Casemiro do të jetë lojtar i ri i Manchester United në këtë vikend.

Lexo Edhe:

Siç kishte shkruar Marca, zyrtarë e Manchester United kishin arritur në Madrid këtë javë me qëllim transferimin e tij.

Real Madridi dhe klubi anglez kanë arritur marrëveshje këtë të premte për brazilianin, gjë që është paralajmëruar nga gazetarët e njohur Josep Pedrerol dhe Fabrizio Romano.

Marrëveshje do të jetë rreth 60 milionë euro plus 10 milionë në variabla që ndryshojnë sipas shkallës së vështirësive, një formulë që zakonisht e përdorë Real Madridi.

Siç është e obliguar skuadra nga Old Trafford, detajet e sakta të marrëveshjes pritet që të shpalosën, duke i lënë të gjitha palët të kënaqur.

Saktësisht, Real Madridi do të përfitojë minimumit 48 milionë euro nga kjo shitje, marrë parasysh huazimin e tij në Porto dhe paratë që ata kanë investuar për nënshkrimin e tij si dhe mandej opsionin për ta riblerë atë duke e risjell atë nga Portugalia.

Të qenit një futbollist i cili është amortizuar në të gjitha aspektet dhe të përfitosh kaq shumë para, ishte praktikisht e pamundur, andaj Los Blancos e shitën atë.

Casemiro nuk mund të refuzonte

E njëjta ndodh edhe për Casemiron, i cili e ndjente që epokës së tij në Santiago Bernabeu i kishte ardhur fundi.

Në Angli, paga e tij do të jetë afërsisht e dyfishuar nga ajo që ai fiton për momentin në Spanjë.

Si shtesë e kësaj, kontrata e tij do të përfundon më 2026 me mundësi vazhdimi deri më 2027, teksa kontrata e tij me Real Madridin skandonte më 2025.

Këta faktor kanë qenë më së shumti vendimmarrës për të, e mbi të gjitha edhe fakti që United nuk luan në Ligën e Kampionëve dhe është duke kaluar nëpër një krizë sportive dhe institucionale.

Real Madrid tashmë janë përgatitur për t’ia lënë lamtumirën një legjende i cili arriti 18 tituj në karrierë me punë të madhe por të pazëshme.

Casemito, ashtu siç e ka nofkën në zhveshtore, i ka thënë lamtumirë shokëve të tij në klub të premten. Në fillim të ditës ai është takuar me Ancelottin, i cili me respekt e ka pranuar vendimin e tij. Tani ai është duke u përgatitur për të shkuar në Manchester ku do të jetë bashkë me Manchester United.